4 yaşındaki çocuk ıslık çaldı, AIIMS’de ameliyat oldu | Dünya

Haryana’nın Nuh ilçesinde ev hanımı olan Basmina, Cumartesi günü bayram kutlamalarıyla meşgulken dört yaşındaki oğlu Sahim’in ağladığını duydu. İşin garibi, Basmina her nefes alışında ıslığa benzer bir gıcırtı duyuyordu. Daha yüksek ve daha yüksek sesle çığlık atarken, gıcırtı da daha yüksek oldu.

Doktorlar, çocuğun şu anda gözetim altında olduğunu söyledi. (Dosya)

Kendisi mutfakla uğraşırken ya da misafirlerle ilgilenirken, oğlunun, babasının ona Yemin hediyesi olarak verdiği yeni bir çift ayakkabının üzerindeki düdüğü yuttuğunu keşfetmesi biraz zaman aldı.

“Akşam 20.00 gibi ağlamaya başladı. Ayakkabısını yan tarafta görünce ne yaptığını hemen anladım ve aileyi aradım. Malab köyünün bir sakini olan Basmina, “Yerel klinikler yemin için kapatıldı ve köy büyüklerimiz bize onu Delhi’ye acele etmemizi söylediler” dedi.

Aile, bir komşunun kamyonetiyle uzun bir yolculuktan sonra Pazar günü saat 3.30’da Delhi’deki Tüm Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü’ne (AIIMS) ulaştıklarını söyledi. Sabah 5’te Sahim, çocuğun hava yolunu kısmen tıkayan düdüğü çıkarmak için bronkoskopiye götürüldü.

Doktorlar düdüğü başarıyla kaldırdı ve dört yaşındaki çocuk şu anda hastanenin anne ve çocuk koğuşuna kabul ediliyor.

Bronkoskopi, teşhis ve tedavi amaçlı olarak solunum yollarının içini görselleştirmek için kullanılan endoskopik bir tekniktir. Doktorlar, çocuklar tarafından yutulan ve solunum yollarına takılan nesneleri çıkarmanın yaygın bir teknik olduğunu söylediler.

doktor Ameliyatı gerçekleştiren AIIMS Yardımcı Doçent (Çocuk Cerrahisi) Prabudh Goel, Sahim’in AIIMS’e götürülür götürülmez hemen ameliyata alındığını ve sürecin yaklaşık bir saat sürdüğünü söyledi.

“Bu tür çocukların acil tıbbi yardım alması çok önemlidir. Gecikmelerin beyin hasarına ve hatta ölüme neden olduğu durumlar olmuştur. Çocuk şu anda gözlem altında ve salı gününe kadar onu taburcu etmeyi umuyoruz” dedi. gol

doktor AIIMS Pediatrik Cerrahi Departmanı şefi M. Bajpai, hastanenin her yıl 80 ila 100 çocuk – özellikle bebekler – yer fıstığı, badem, çengelli iğne, düdük, boncuk ve kolye ucu gibi yabancı cisimleri yuttuğuna tanık olduğunu söyledi. . piller ve oyuncak parçaları.

“Çocuklar dünyayı ağızlarıyla keşfetme eğilimindedir ve bu tür nesnelerle temasa geçtiklerinde onlara çok dikkat etmek son derece önemlidir. Bu gibi durumlarda en büyük risk, bu nesnelerin aşağı kayarak çocuğun tüm hava yolunu tıkayabilmesidir. Yabancı cisimleri yutan birçok çocuk, tıkalı hava yollarından maviye döner ve hatta zamanında tıbbi yardım almazlarsa ölürler” dedi. bajpai

Ocak ayında New York’taki doktorlar tarafından yayınlanan bir araştırma, koğuşlarındaki ebeveynlerin ve bakıcıların dikkat etmesi gereken semptomları vurgulamak için “çocuk yutma” vakalarını analiz etti.

“Yabancı cisimlerin yutulmasından şüpheleniliyorsa, hava yolu (orofarinks dahil) ve solunum derhal incelenmelidir. Yemek borusunda tıkanmış veya yaralanmış bir yabancı cisim göğüs ağrısına veya yabancı cisim hissine neden olabilir” dedi.

Eklendi: “Semptomlar yutulduğunda daha belirgin olabilir. Daha küçük çocukların salyaları akabilir, boğulabilir, kusabilir veya yemeği reddedebilir. Hematemez ve öksürük mevcut olabilir. Mide veya bağırsaklardaki yabancı bir cisim karın ağrısına, kusmaya veya kanlı dışkıya neden olabilir. Uzun süre devam ederse ateş veya kilo kaybı olabilir. Yemek borusunu tamamen tıkayan yabancı bir cisim daha dramatik semptomlara neden olur.

• YAZAR HAKKINDA

Soumya Pillai, Delhi’de çevre ve ulaşım konularını ele alıyor. Üç yıldır gazetecilik yapıyor ve genellikle şehirdeki yaşamla ilgili hikayelerine yansıyan Delhi’de ve Delhi’de büyüdü. Ayrıca sosyal yenilikler hakkında yazmaktan hoşlanıyor.
    …ayrıntılı olarak görün