AAP, ED'nin Kejriwal'e LS seçim kampanyasına katılmasını engelleme planını sunduğunu iddia ediyor | Dünya

Uygulama Müdürlüğü'nün (ED), özel tüketim politikası davası ve Delhi Jal Kurulu (DJB) ile ilgili konularda Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal'a iki yeni çağrı göndermesinin ardından, üst düzey Aam Aadmi Partisi (AAP) yetkilisi konuştu ve Kabine Bakanı Atishi, bir toplantı düzenledi. Pazar günkü basın toplantısında, DJB davasındaki yeni celplerin, Kejriwal'i yine de tutuklamak ve Lok Sabha seçimlerine katılmasını engellemek için bir yedek plan olduğu iddia edildi. Atishi, iki çağrının Lok Sabha seçimlerinin açıklanmasından sadece üç saat sonra alındığını ve her iki durumda da başbakandan gelecek hafta kendisini tanıtmasının istendiğini söyledi.

Delhi Su Bakanı ve AAP lideri Atishi. (PTI)

Gelişme, Kejriwal'in Rouse Bulvarı mahkemesinde hazır bulunmasından bir gün sonra geldi; mahkeme, acil servisin Delhi'deki içki politikası davasındaki celplerine uymadığından şikayet etmesinin ardından kendisine düzenli kefalet kararı verdi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Atishi, düzenlediği basın toplantısında, Rouse Bulvarı mahkemesinin artık merkezi kurum tarafından açılan davanın yasallığını inceleyeceğini söyledi ve Bharatiya Janata Partisi (BJP) ile Başbakan Narendnra Modi'nin amacının, Delhi CM'yi görevden alarak onları engellemek olduğunu iddia etti. Lok Sabha seçimlerine katılmaktan. “Mahkemeye çıktıktan birkaç saat sonra acil servis, Delhi Başbakanı'na iki celp daha gönderdi. Delhi Jal Kurulu ile ilgili bir başka sahte davada ise kendisinden soruşturmaya katılması istendi. DJB'de ne tür bir soruşturma yürütüldüğünü bilmiyoruz, hangi dava kayıtlara geçti? Bu %100 sahte bir vakadır” dedi su bakanı.

ED, Delhi Jal Yönetim Kurulu'ndaki (DJB) usulsüzlük iddialarıyla ilgili kara para aklama soruşturmasının bir parçası olarak 18 Mart'ta Kejriwal'ı sorguya çağırdı. Bu, AAP ulusal başkanının soruşturmaya katılmasının istendiği Kara Para Aklamayı Önleme Yasası kapsamında kaydedilen ikinci davadır. Teşkilat ayrıca Kejriwal'a tüketim vergisi davasında dokuzuncu kez celp gönderdi ve ondan 21 Mart'ta noter huzuruna çıkıp soruşturmaya katılmasını istedi.

Bakan, gelişmeyi bir “holiganlık” eylemi olarak nitelendirdi. Seçim tahvili davaları artık kamuya açık olduğundan acil servis, CBI ve BT departmanı tarafından şantaj yapılıyor. ED ve CBI baskınlarının ardından muhaliflere celp gönderilerek şirketlerden paralar alındı. ED ve CBI, rakipleri hedef almak için konuşlandırılacak” diye ekledi.

Atishi, ED tarafından soruşturulan yeni DJB davasından hükümetin bile haberi olmadığını söyledi. “Kimse olayın ne olduğunu, hangi usulsüzlüklerin yaşandığını bilmiyor. Özel tüketim davasında Kejriwal'in tutuklanıp tutuklanmayacağından emin olmayabilirler, dolayısıyla bu dava yedek dava olarak açıldı. Bu davada da tutuklanamazlarsa üçüncü bir dava daha açılabilir” diye konuştu.

İkinci basın toplantısında, AAP lideri ve MLA Dilip Pandey, başbakanın acil servisin çağrısına yanıt verdiğini ve konuyla ilgili olarak mahkemeye başvuranın soruşturma dairesi olduğunu söyledi. “CM, bütçe oturumunun bitiminden sonra mahkemeye çıkacağını belirtmişti. Son duyuru, BJP'nin ve merkezi hükümetin Lok Sabha seçimleri öncesindeki çaresizliğini gösteriyor” diye ekledi. Pandey, AAP'nin hukuk ekibinin çağrıyı incelediğini ve uygun bir yanıt vereceğini söyledi.

Özel tüketim politikası davasında, ED başlangıçta Delhi başbakanından geçen yıl 2 Kasım'da soruşturma teşkilatı önünde ifade vermesi için huzuruna çıkmasını istemişti. Çağrıyı “yasadışı” olarak nitelendirdi ve ED'den çağrıyı geri çekmesini istedi. İkinci celp 18 Aralık'ta, üçüncüsü 3 Ocak'ta, dördüncüsü 18 Ocak'ta, beşincisi 2 Şubat'ta, altıncısı 19 Şubat'ta, yedincisi 22 Şubat'ta, sekizincisi 26 Şubat'ta ve dokuzuncusu 16 Mart'ta yapıldı. .

Acil Servis'in başbakana yaptığı dokuzuncu çağrı hakkında yorum yapan Delhi BJP başkanı Virendra Sachdeva, soruşturma teşkilatının bağımsız çalıştığını ancak Kejriwal'in defalarca yasayı ihlal ettiğini söyledi. “Dün kaydedilen bir davada Arvind Kejriwal'in kefaletle serbest bırakılmasının içki politikası davasıyla hiçbir ilgisi yok. Kejriwal, daha önce yasa dışı olduğunu iddia ettiği celbi dikkate almadıktan sonra, celbin geçerliliğini teyit ederek kefaletle serbest bırakıldı. Aam Aadmi Partisi liderlerinin davranışları ve dili haydutlarınkine benziyor, bu da onların karakterinin altını çiziyor.”

Sachdeva, ikinci çağrının Delhi Jal Yönetim Kurulu davasında olduğunu ve bunun da yağmalamanın bir başka kanıtı olduğunu söyledi. “Delhi halkı Jal Kurulu'nun nasıl yağmalandığını biliyor ve BJP her zaman Jal Kurulu dolandırıcılığının içki dolandırıcılığından daha büyük olduğunu söyledi. Kejriwal iktidara geldiğinde, Jal yönetim kurulu kâr ederken tanker mafyasını sona erdirmek için büyük sözler verdi ₹1.200 crore ama bugün zarara uğruyor ₹80.000 Crore. Sahte belge düzenlemek ve para yağmalamaktan dört ila beş yetkili tutuklandı. Çalışma kağıt üzerinde gösterildi ancak sahadaki gerçeklik tamamen farklı. Müteahhitlere ödeme yapıldı ve bu ödemeden komisyonları da alındı.”