Arvind Kejriwal, vergi kaçakçılığı davasında CBI'ya başvurduğu için 12 Temmuz'a kadar adli gözaltında tutuldu | Hindistan'dan son haberler

Cumartesi günü bir Delhi mahkemesi Başbakan Arvind Kejriwal'i 14 gün boyunca (12 Temmuz'a kadar) adli gözaltında tuttu. Kendisi, 2021-22 özel tüketim politikasındaki usulsüzlük iddialarıyla ilgili yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya.

CBI yetkilileri, mahkemenin özel tüketim politikası davasında onu soruşturma kurumunun gözetimine devretmesi sonrasında 26 Haziran 2024'te Yeni Delhi'de Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal ile birlikte Rouse Bulvarı Mahkemesi'nden ayrıldı. (PTI)

Kejriwal, bu davayla bağlantılı olarak 26 Haziran'da Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) tarafından tutuklandı. Üç gün boyunca CBI gözetiminde tutuldu.

Tutuklandığı sırada Kejriwal zaten gözaltındaydı. Dava, tüketim vergisi dolandırıcılığı iddiasıyla bağlantılı olarak Hindistan İcra Müdürlüğü (ED) tarafından soruşturuldu.

Cumartesi günkü duruşmada Kejriwal'i temsil eden kıdemli avukat Vikram Chaudhary, mahkemeye davayla ilgili soruşturmanın 2022'den beri devam ettiğini söyledi.

“Kejriwal Mart 2024'te tutuklandı. Yüksek Mahkeme kendisine geçici kefalet kararı verdi. Duruşmanın son gününde onlar (CBI) Ocak ayında delil topladıklarını ve Nisan ayında yaptırımları güvence altına aldıklarını söyledi. Ayrıca Yüksek Mahkeme'nin avantajından faydalanmak istemedikleri için beni daha önce tutuklamadıklarını söylediler” dedi Chaudhary mahkemeye.

Chaudhary ayrıca mahkemeden CBI'ya tüm materyalleri dosyalaması yönünde talimat vermesini talep etti.

“Onlar (CBI) Yüksek Mahkeme'de soruşturmayı 3 Temmuz'a kadar tamamlayacaklarını da belirttiler… Dua ediyorum ki onlar ne derse desin, IO'dan (soruşturma memurundan) Lord Hazretlerine bir cevap vermesini isteyin. Sorumluluğu almak için, ” ekledi.

CBI, aralarında Manish Sisodia ve Bharat Rashtra Samithi (BRS) lideri K Kavitha'nın da bulunduğu 17 sanığa karşı dört suçlamada bulundu. Kejriwal'ın adı henüz iddianamelerin hiçbirinde yer almıyor. Bunu iddia ediyorlar ₹100 Crore AAP rüşvet olarak alındı, ₹Haziran 2021'den Ocak 2022'ye kadar 44,45 Rs crore, 'Hawala kanalları' aracılığıyla seçim propagandası amacıyla Goa'ya aktarıldı.

Haberler / Hindistan Haberleri / Arvind Kejriwal, özel tüketim politikası davasında CBI'nin talebi üzerine 12 Temmuz'a kadar adli gözetim altında tutuldu.