CJI, Yargıtay’daki hararetli tartışma sırasında SCBA başkanını uyardı | Dünya

Hindistan Başyargıcı (CJI) Dhananjaya Y Chandrachud ve Yüksek Mahkeme Barosu Başkanı Vikas Singh, mahkemeyi Apex Mahkemesine tahsis edilen 1.33 dönümlük araziyi dönüştürmek için acil bir dilekçe vermeye çağırmasının ardından Perşembe günü hararetli bir fikir alışverişinde bulundu. avukatlar için oda bloklarında.

Hintli Yargıç DY Chandrachud’un Başyargıcı. (PTI)

Olay, Baro’nun kıdemli avukatlarının daha sonra “ahlak sınırlarını aştıkları” gerekçesiyle mahkemeden özür dilemesine neden oldu.

Perşembe sabahı Singh, son altı aydır duyulmadığını iddia ederek konunun derhal listelenmesini istedi. SCBA başkanı, avukatların iddialarıyla birlikte CJI’nin evine gitmeye zorlanabileceğini söylediğinde mesele kızıştı.

Başsavcıya sakince hitap etmeye başlayan CJI, sertçe, “Başsavcıyı tehdit etmeyin… Böyle mi davranılır? Lütfen otur. Bunu böyle listelemeyeceğim. Lütfen çiftliğimi terk edin… Sizden korkmayacağım.”

Singh, avukatların mahkemeye atanmak için 20 yıl beklediklerinde ısrar ederek CJI’yi şu sözlere sevk etti: “Bay Vikas Singh, lütfen sesinizi yükseltmeyin. SCBA Başkanı olarak, Baronun akıl hocası veya lideri olmalısınız.”

CJI, Baş Hukuk Müşavirini ayrıca uyararak şunları söyledi: “Konuyu gündeme geldiğinde inceleyeceğiz. Lütfen arzu ettiğiniz rahatlamayı sağlamak için kolumuzu bükmeyin. Kararımı açıkladım. 17 Mart ve 1 seri numarası altında listelenmiyor.”

Bununla birlikte, Kıdemli Danışman Singh şikayetini dile getirmeye devam etti ve ayrıca şunları kaydetti: “Lordlarınız bunun (dilekçenin) reddedilmesi gerektiğini düşünüyorsa, lütfen onu reddedin.”

CJI karşılık verdi, “Bana bir şey söylemem için bir şans verir misin? Ben bu mahkemenin baş yargıcıyım. 29 Mart 2000’den beri buradayım. 22 yıldır bu işin içindeyim. Hukuk mesleğinin mensupları, bir davacı veya başka biri tarafından asla korkutulmadım ve kariyerimin son iki yılında da olmayacağım.”

Değişim, Singh’in “Baro mahkemeyle işbirliği yapıyorsa, bu baronun mahvolması gerektiği anlamına gelmez” demesiyle devam etti.

Yine yedek kulübesinde bulunan Yargıç PS Narasimha araya girdi ve Singh’den konuyu bitirmesini istedi.

Daha sonra aralarında Kapil Sibal ve Neeraj Kishan Kaul’un da bulunduğu kıdemli avukatlar, Singh’in davranışından dolayı Baro adına özür diledi ve Baro’nun edep sınırlarını zorlaması gerektiğini söyledi.

“Bu sabah olanlar için üzgünüm. Bar’ın terbiye sınırını aşması gerektiğini düşünmüyorum. Hepimiz özür dileriz” dedi Sibal başka bir konuyu açarken.

Kaul, “Hepimiz toplu olarak özür dileriz … Olanlardan eşit derecede rahatsız ve incinmiş hissediyoruz” dedi.