Delhi CM Arvind Kejriwal altıncı acil servis çağrısını atladı | Dünya

Delhi Başbakanı ve Aam Aadmi Partisi (AAP) lideri Arvind Kejriwal Pazartesi günü, Delhi'nin 2021 tüketim politikasında atlanan usulsüzlük iddialarıyla ilgili bir kara para aklama davasıyla ilgili soruşturmayla bağlantılı olarak İcra Müdürlüğünden (ED) altıncı celbi aldı – 22.

Kejriwal, 16 Mart'taki bir sonraki duruşmada fiziksel olarak mahkemeye çıkacak. (PTI fotoğrafı)

Acil Servis, Delhi CM'sinden 19 Şubat'ta huzuruna çıkmasını istemişti.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Bir AAP (Aam Aadmi Partisi) yetkilisi acil servis celplerini yasa dışı olarak nitelendirdi ve şöyle dedi: “AS celpleri yasa dışıdır.” Acil servis celplerinin geçerliliği meselesi şu anda mahkemede. ED'nin kendisi mahkemeye gitti. Acil Servis tekrar tekrar celp çıkarmak yerine mahkemenin kararını beklemeli.”

Cumartesi günü Rouse Bulvarı mahkemesi, Kejriwal'e acil servis çağrısı üzerine 16 Mart'a kadar kişisel olarak mahkemeye çıkma konusunda muafiyet tanıdı.

Ayrıca şunu okuyun: ED, tüketim davasında 19 Şubat'ta altıncı kez Kejriwal'ı aradı

Kejriwal sanal ortamda mahkemeye çıktı ve devam eden bütçe oturumu ve Meclis'teki güven önergesi nedeniyle fiziksel olarak bulunamayacağını iddia etti.

Acil Servis bu ayın başında Kejriwal'ın celp vermemesi nedeniyle Rouse Bulvarı mahkemesine başvurdu.

Kejriwal, bu yıl 19 Şubat, 2 Şubat, 18 Ocak ve 3 Ocak'ta ve geçen yıl 22 Aralık ve 2 Kasım'da olmak üzere altı celbi atladı.

Gelişmeye tepki gösteren Delhi Bharatiya Janata Partisi (BJP) sekreteri Harish Khurana, Kejriwal'in içki vakasındaki soruşturmayı önlemek için çağrıyı tekrar atlaması beklendiğini söyledi.

“Arvind Kejriwal kanunlara saygısı olmadığı için celbi atladı. Eski Jharkhand CM Hemant Soren'in on celpten kaçtığını ve hatta mahkemeye gittiğini ancak acil servisin sorularını yanıtlayamadığı için tutuklandığını hatırlamalı. Khurana, Kejriwal'ın aynı zamanda özel tüketim politikası davasında ED'nin sorularını da yanıtlaması gerekecek” dedi.

Delhi hükümetinin 2021-22 için özel tüketim politikası şehrin zayıflayan içki işini canlandırmayı amaçlıyordu. Perakendeciler için satış hacmine dayalı sistemi telif bazlı bir sistemle değiştirmeyi hedefledi ve kötü şöhretli metal ızgaralar olmadan daha şık mağazalar vaat ederek sonuçta müşterilere daha iyi bir alışveriş deneyimi sağladı. Politika aynı zamanda Delhi'de bir ilk olarak içki alımında indirim ve teklifler de getirdi.

Ancak Vali Yardımcısı VK Saxena'nın rejimdeki usulsüzlük iddialarına ilişkin CBI soruşturması yapılmasını tavsiye etmesiyle plan aniden sona erdi.