Delhi CM Arvind Kejriwal IP Uni Kampüsünü Tanıttı | Dünya

Başbakan Arvind Kejriwal, Perşembe günü doğu Delhi’deki Surajmal Vihar’da Guru Govind Singh Indraprastha Üniversitesi’nin (GGSIPU) doğu kampüsünün açılışını yapacak. Son teknoloji kampüs, 19 hektarlık bir maliyetle inşa edildi. ₹Eğitim Bakanı Atishi, 388 crore ve 2.400 öğrenciye dünya standartlarında bir eğitim sağlayabileceğini söyledi.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal (HT PHOTO)

Kampüste dokuz katlı bir akademik blok ve yedi katlı bir ana akademik blok bulunmaktadır. Ana akademik blok, merkez kütüphane, kuluçka merkezi, amfi, sınıflar, oditoryum, kapalı spor salonu ve öğrenci yurdu kompleksini barındırmaktadır.

“IP Üniversitesi Doğu Kampüsü %100 yeşil bir kampüstür. Tasarımı nedeniyle sıfır net enerji tüketimine sahiptir. Ana akademik bloğun tüm çatı yapısına güneş panelleri yerleştirildi. Kampüsün modern tasarımı elektrik tüketimini azaltacak ve kampüs kendi elektriğini üretecektir. Bu çevre dostu kampüste sıfır sanitasyonun yanı sıra su tasarrufu da uygulanıyor ve kampüste kullanılan su arıtılarak bahçecilikte kullanılıyor” dedi.

Bakan, burada sunulan kursların 21. yüzyılın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlandığını söyledi. “Bu kampüs, robotik, otomasyon, tasarım ve inovasyon gibi ileri teknoloji kurslar sunacak. Kampüs, Robotik ve Otomasyon alanında B.Tech, Yapay Zeka (AI) ve Veri Biliminde B.Tech, AI ve Makine Öğrenimi alanında B.Tech ve Tasarımda Lisans gibi kurslar sunacak” dedi.

Kampüste ayrıca beş katlı amfi bloğu, sınıflar ve kapalı spor salonu yer alacak. Öğrenciler için yurtlar ve apartman blokları da kampüste inşa edildi. Kampüste iki tenis kortu ve bir futbol sahası inşaatı da devam ediyor.

“Trans-Yamuna, her zaman Delhi’nin en geri kalmış bölgelerinden biri olarak görülmüştür. Ancak Kejriwal hükümeti, burayı eğitim odaklı bir eğitim merkezine dönüştürmek için çalışıyor” dedi.