Delhi hükümeti, devlet tarafından finanse edilen 12 DU kolejine ₹ 100 crr bağışladı | Dünya

Delhi hükümeti yayınladı ₹Yüksek Öğrenim Bakanı Atishi tarafından finanse edilen 12 Delhi Üniversitesi koleji için ilk çeyrekte 100 crore.

Delhi Eğitim Bakanı Atishi, Çarşamba günü Yeni Delhi’deki Delhi Sekreterliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. (HT fotoğrafı)

Atishi bir basın toplantısında, “Delhi Üniversitesi’nin 12 koleji, Delhi şehrinin kırsal bölgelerindeki kızlara eğitim sağladıkları için Delhi’deki yüksek öğrenimde önemli bir rol oynuyor” dedi.

2023/24 mali yılı için bakan bir miktar açıkladı ₹400 crore hükümet tarafından sağlandı. “Bundan, ₹İlk çeyrek için 100 crore serbest bırakıldı,” dedi Atishi.

Son sekiz yıldaki fon tahsisinden bahseden Atishi, “2014-15’te bu kolejlere tahsis edildi. ₹132 crore. Şimdi 2023-24’te tahsis üç katına çıktı ₹400 cr. Bu kolejlerde finansal kötü yönetim sorunları var, ancak Kejriwal hükümeti, öğretmenlerin ve öğrencilerin yönetim veya idari başarısızlıklardan muzdarip olmaması gerektiğine karar verdi.”

Bakan, bazı kolejlerin şu anda denetim altında olduğunu ve bir kolejde mali usulsüzlükler bulunursa katı önlemler alınacağını da sözlerine ekledi.

Delhi Hükümeti tarafından finanse edilen 12 kolej şunlardır: Acharya Narendra Dev Koleji, Aditi Mahavidyalaya, Bhagini Nivedita Koleji, Bhaskaracharya Koleji, Deen Dayal Upadhyaya Koleji, Dr. Bhim Rao Ambedkar Koleji, Indira Gandhi Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Enstitüsü, Keshav Mahavidyalaya, Maharaja Agrasen Koleji, Maharshi Valmiki Eğitim Koleji, Shaheed Rajguru Koleji ve Shaheed Sukhdev İşletme Fakültesi.

Geçmişte, bu 12 kolej, hibelerin verilmesindeki gecikme konusunda Delhi hükümetiyle anlaşmazlığa düşmüştü. Kolejlerden birinden ismini vermek istemeyen bir yetkili Çarşamba günü HT’ye, Delhi hükümetinin fonları zamanında ödememesi nedeniyle son iki aydır personele maaş ödenmediğini söyledi. Yetkili, “Geciken maaşlar 12 kolejde yaygın” dedi.