Delhi hükümeti Nisan'dan Haziran'a kadar kurak günler için emir yayınladı | Liste | Bilim Park

Delhi hükümeti Cumartesi günü ulusal başkentteki kurak günlerin bir listesini yayınladı. Festivallere ek olarak Delhi Vergi Dairesi 18. Lok Sabha seçimleri için kurak gün programını da duyurdu.

Delhi Özel Tüketim Komiseri, dini bayramlar ve ülkenin büyük şahsiyetlerinin yıldönümleri gibi durumlarda kurak günleri bildirme yetkisine sahiptir.
Delhi hükümetinin kurak gün olarak ilan ettiği günler şöyle:

1. Ramazan Bayramı: 11 Nisan 2024

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

2. Ram Navami: 17 Nisan 2024

3. Mahavir Jayanti: 21 Nisan 2024

4. Buddha Purnima: 23 Mayıs 2024

5. İd-ül-Zuha (Bekrid): 17 Haziran 2024

Lok Sabha anketleri sırasında kurak günler:

Delhi hükümetinin bildiriminde, sayıma bağlı olarak 24 Nisan 2024 saat 18.00'den 26 Nisan 2024 saat 18.00'e ve yine 4 Haziran 2024 (tam gün) saat 18.00'e kadar kurak bir gün gözlemleneceği belirtildi. 18. Lok Sabha anketlerinin yapılacağı gün olacak. Ulusal başkentteki Lok Sabha seçimleri 25 Mayıs'ta tek aşamada yapılacak ve oy sayımı 4 Haziran'da yapılacak.

“Lisans sahiplerinin yukarıdaki listede meydana gelen değişikliklerden dolayı herhangi bir tazminat hakkı yoktur. Tüm lisans sahipleri bu sırayı lisanslı tesislerinin göze çarpan bir yerinde sergilemelidir. Lisans sahibinin tesisleri kuru günlerde kapalı kalacaktır,” dedi Delhi Vergi Dairesi emrinde.

Daha önce Delhi hükümeti, 26 Ocak Cumhuriyet Bayramı da dahil olmak üzere başkentte altı kurak gün ilan etmişti. Resmi bir direktifte özel tüketim dairesi, Cumhuriyet Bayramı'nın 26 Ocak'ta, Guru Ravidas Jayanti'nin 24 Şubat'ta, Swami Dayan ve Saraswati Jayanti'nin 5 Mart Cumhuriyet Bayramı'nda, Maha Shivaratri'nin 8 Mart'ta, Holi'nin 25 Mart'ta ve Good'un 25 Mart'ta düzenlenmesini şart koştu. 29 Mart Cuma günü alkol satışının yasak olduğu kurak günler olarak kabul ediliyor. Ayrıca Uttar Pradesh gibi eyaletler de Ram tapınağının kutsanması nedeniyle 22 Ocak'ı 'kuru gün' olarak ilan etti.

Delhi Özel Tüketim Komiseri, dini festivaller ve ülkenin seçkin şahsiyetlerinin anma törenleri gibi etkinlikler için kurak günler belirleme yetkisine sahiptir.

(ANI'den gelen girdilerle)