Delhi hükümeti tüm hastanelere 8 Haziran'a kadar yangın denetimleri yapma talimatı verdi | Dünya

Yetkililerin tanıdıkları, Vivek Vihar'daki bir yenidoğan merkezinde çıkan yangında altı yenidoğanın ölmesinden bir gün sonra, Delhi Sağlık Bakanı Saurabh Bhardwaj, Delhi'deki tüm hastanelere yangın güvenliği denetimi yapmaları ve 8 Haziran'a kadar eyalet sağlık departmanına bir uygunluk raporu sunmaları talimatını verdi. Pazartesi günü konuyla ilgili.

Doğu Delhi'deki Vivek Vihar Hastanesi'nde bir adli tıp ekibi. (Arvind Yadav/HT)

Bharadwaj, Delhi Sekreterliğinde Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, hareketin hastanelerin yangın olaylarıyla başa çıkmaya hazır olmasını sağlamayı amaçladığını söyledi. Yetkililer, toplantının Cumartesi akşamı geç saatlerde çıkan yangının ardından şehir hastanelerinde yangın güvenliğini tartışmak için çağrıldığını söyledi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“Yüksekliği 9 metrenin altında olan hastanelerin yangın güvenliği NOC'sine (İtiraz Etmeme Sertifikası) gerekmediğine dair bir kural var. Bu nedenle bu hastanede yangın güvenliği NOC'si yoktu. Artık ister tek ister çift katlı olsun, tüm hastanelerin kendi tesislerindeki yangınlarla mücadele için tüm güvenlik önlemlerini alması yönünde talimat yayınladık. Bharadwaj, yangının bina içinde yayılmasının önlenebilmesi için rakımlarına bakılmaksızın tüm hastanelere sprinkler ve otomatik duman dedektörlerinin takılması sağlanacak” dedi.

Resmi kaynaklara göre toplantıda Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü (SHGM) ve bir Özel Sekreter (Sağlık) hazır bulundu.

Burayı oku: Delhi'deki 1,1 lakh bakım evinden yalnızca 24'ü gerekli yangın güvenliği izinlerine sahip

“24 Nisan'da Delhi'deki tüm özel ve devlet hastanelerine yangına hazırlık yapma emri verildi. 8 Mayıs 2024'te Sağlık Bakanlığı, Delhi'deki tüm devlet ve özel hastanelere yangın denetimleri yapma talimatı verdi. Bugün tüm hastanelere yangın denetimlerini yapmaları konusunda hatırlatmalar gönderdik” dedi Bharadwaj.

Hastanelerin denetimi özel kuruluşlara yaptırması gerekiyor. Bharadwaj, “Ayrıca itfaiye teşkilatından, denetimin yürütülmesinde yardıma ihtiyaç duymaları halinde hastanelere yardım etmesini istedik” dedi.

Toplantının ardından gazetecilere konuşan bakan, Vivek Vihar Huzurevi'nin geçerli bir kayıt olmadan faaliyet gösterdiğini söyledi. “Huzurevinin kayıt süresi Mart 2024’te doldu. Şubat ayında huzurevi kayıt yenileme başvurusunda bulundu ancak belge yetersizliği nedeniyle reddedildi. Huzurevlerine yönelik yeni güvenlik düzenlemelerini açıklayan Bharadwaj, “Onlara bir 'eksiklik notu' verildi ve daha fazla belge sunmaları gerekiyordu” dedi.

“Bu hastanenin sahibi Paschim Puri'de benzer bir hastaneyi işletiyor. Kendisi hakkında daha önce iki kez farklı davalar açıldı. Bu davalar Karkardooma ve Tis Hazari mahkemelerinde görülüyor. Bu davalarda mahkemenin yakında bu huzurevinin sahibi hakkında karar vermesi ve ağır bir ceza alması bekleniyor” dedi Bharadwaj.

Bir yetkili, hastanede oksijen tüplerinin yasa dışı olarak doldurulduğundan şüphelenildiğini ve yangının bu nedenle çıkmış olabileceğini söyledi. Bharadwaj, “Biz de araştırıyoruz” dedi.

Bakan, olayı basında çıkan haberlerden öğrendiğini söyledi. “Sağlık bakanını aradım ama konuşamadım, o yüzden olay yerine gittim. Dün de sağlık bakanını birkaç kez aradım, mesaj attım ama kendisinden herhangi bir bilgi alamadım” dedi Bharadwaj.

Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili HT'ye üst düzey yetkilinin Cuma gününden itibaren izinli olduğunu söyledi.