Delhi hükümeti ve LG tüketim politikasını 6 ay daha uzattı | Dünya

Delhi hükümeti ve Vali Yardımcısı VK Saxena, başkentteki içki arzının sürekliliğini sağlamak için 30 Eylül’de sona erecek olan mevcut tüketim politikasının 2020-21’in altı ay süreyle 31 Mart 2024’e kadar uzatılmasını onayladı. .

Delhi’de 628 içki mağazası var ama hiçbiri özel mağaza değil. (HT arşivi)

Yetkililer, perşembe gününün Kurban Bayramı ve Anant Chaturdashi (Ganesh Visarjan) için tatil olması nedeniyle uzatma bildiriminin henüz yayınlanmadığını söyledi ancak bildirimin Cuma günü yayınlanacağını da ekledi.

“Mevcut tüketim vergisi politikasının uzatılmasına ilişkin bildirim Cuma günü yayınlanacak olup, özel tüketim vergisi işine devam etmek isteyen tüccarların, orantısal olarak ek lisans ücreti ödenmesi için lisanslarının aynı şartlar ve koşullarla yenilenmesi için başvuruda bulunmaları rica olunur. İsmini vermek istemeyen bir yetkili, “dedi.

İkinci bir yetkili, hem hükümetin hem de LG’nin politikayı uzatmayı kabul etmesi nedeniyle başkentin içki tedarikinde herhangi bir kesinti yaşanmasının pek olası olmadığını söyledi. İkinci yetkili, “Tedarik kesintisi yaşanmaması için tüccarlara lisanslarını yenilemeleri için 30 Eylül’den sonra ek günler verilecek” dedi.

Delhi’de 628 içki mağazası var ama hiçbiri özel mağaza değil. Bunun yerine, şehirdeki tüm içki perakende mağazaları dört Delhi devlet şirketi tarafından yönetiliyor: Delhi Eyaleti Sanayi ve Altyapı Geliştirme Şirketi (DSIIDC), Delhi Turizm ve Ulaşım Geliştirme Şirketi (DTTDC), Delhi Tüketici Kooperatif Toptan Satış Mağazası (DCCWS) ve Delhi Eyaleti. Sivil Malzemeler Şirketi Limited (DSCSC).

Delhi hükümeti, şehrin zayıflayan içki işini yeniden canlandırmayı amaçlayan 2021-22 Özel Tüketim Politikasını 17 Kasım 2021’de uygulamaya koydu. Ancak Saxena’nın yeni politikadaki usulsüzlük iddialarını araştırmak için merkezi bir soruşturma komisyonu kurulması tavsiyesinin ardından bu rejim 1 Eylül 2022’de kaldırıldı ve yerine önceki 2020-21 rejimi getirildi.

Daha sonra tüketim vergisi yetkililerine şehir için Eylül 2022’ye kadar hazır olması gereken yeni bir alkol politikası taslağı hazırlama görevi verildi. Ancak yetkililer, yeni kuralların henüz kesinleşmediğini söyledi. İçki ticaretinin yeniden canlandırılmasını sağlamaya çalışırken, aynı zamanda kanunları ihlal etmeyerek ince bir çizgide yürüdüklerini söylediler.

Yeni bir politika taslağı hazırlanıp onaylanana kadar, mevcut 2020-21 politikası birkaç kez uzatıldı; ilki Şubat’ta (31 Mart’a kadar), Mart’ta (30 Eylül’e kadar) ve şimdi de Eylül’de (31 Mart 2024’e kadar). .

Hindistan Alkollü İçecek Şirketleri Konfederasyonu (CIABC) genel müdürü Vinod Giri, mevcut politikanın genişletilmesinin memnuniyet verici bir adım olduğunu ancak mevcut rejimin ekonomi için sağlıklı olmadığını söyledi.

“Mevcut tüketim vergisi politikası, 2021 ortasına kadar geçerli olan eski vergi politikasının kısaltılmış versiyonudur. Özel oyuncuların içki tezgahları açmasına ve işletmesine izin vermiyor ve hükümet yeterince hızlı mağaza açamadığı için şehirde çok az dükkan var. Bu politika, yasal içki içme yaşını ülkedeki en yüksek yaş olan 25 ile sınırlandırıyor ve komşu Haryana ve Uttar Pradesh’te sadece üç gün olmasına rağmen yılda 21 kurak gün yaşanıyor. Giri, Delhi’nin Gurugram ve Noida ile komşu olması nedeniyle “İçki işinin büyümesi için rekabetçi bir tüketim politikasına” ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!