Delhi Üniversitesi dersler veriyor, laboratuvarlar sabah 8’den akşam 8’e kadar açık | Dünya

Delhi Üniversitesi, kendisini oluşturan kolejlere ve bölümlere, kaynakların en iyi şekilde kullanılması için sınıfları ve laboratuvarları hafta içi her gün sabah 8’den akşam 20’ye kadar 12 saat açık ve çalışır durumda tutma talimatı verdi.

Kolejlerden alınan tedbirlere ilişkin raporlarını 31 Mayıs’a kadar Akademik İşler Dekanlığına sunmaları istendi. Dersler şu anda en geç saat 17:00’ye kadar yapılmaktadır. (HT arşivi)

Kolejlerden alınan tedbirlere ilişkin raporlarını 31 Mayıs’a kadar Akademik İşler Dekanlığına sunmaları istendi. Dersler şu anda en geç saat 17:00’ye kadar yapılmaktadır. Politika, kaynakların daha iyi kullanılmasının memnuniyetle karşılanacağını, ancak kararın personel ve yasal organ üyeleri ile tartışılmadan alınması gerektiğini ve aynı zamanda altyapıyı genişletmenin mümkün olmadığını söyleyen okul liderleri ve öğretmenlerden karışık tepkiler aldı.

Üniversite, Yazı İşleri Müdürü Vikas Gupta tarafından Perşembe günü yayınlanan 1 Mayıs tarihli bir bildirimde, Üniversite Ödenekler Komisyonu’nun (UGC) merkez üniversiteleri ve kolejleri, öğrencilere sağlanan faydaları genişletmek için kaynaklardan en iyi şekilde yararlanın ve UGC politikalarını uygulamaya yönelik uygun önlemleri almaya çağırdığını belirtti. araştırmacılar.

Bildirimde atıfta bulunulan UGC yönergeleri 12 Ocak’ta yayınlandı ve sınıfların ve laboratuvar tesislerinin hafta içi her gün en az 08:00-20:00 saatleri arasında açık olması gerektiğini belirtiyor.

DU duyurusunda, “Buna göre, tüm üniversiteler ve bölümler, dersliklerin ve laboratuvar tesislerinin tüm çalışma günlerinde sabah 8’den akşam 20’ye kadar açılması için uygun önlemleri almalıdır.”

HT_PHOTO

HT_PHOTO

DU Rektör Yardımcısı Yogesh Singh, hareketin kolejlerin kademeli bir şekilde ders vermesine ve altyapı üzerindeki baskıyı hafifletmesine izin vereceğini söyledi. Kararın öğrencilere daha fazla esneklik sağlayacağını ve üniversitede yeterli öğretmen olmasına rağmen ihtiyaç duyulduğunda daha fazla kadro oluşturulacağını söyledi.

“Şu anda altyapı sınırlı olduğu için sınıf mevcudu arttı. Bazı yerlerde 110-120 kişilik dersliklerimiz var. Böyle bir durumda, öğretme ve öğrenme zarar görür. Kaynaklar sabah 8’den akşam 8’e kadar sağlanırsa, dersleri kademelendirebiliriz. Singh, “Daha fazla öğretmene ihtiyaç yok, ancak ihtiyaç duyarsak daha fazla pozisyon yaratırız” dedi.

Politika, okul liderlerinden ve öğretmenlerden karışık tepkiler aldı.

Ramjas Koleji Rektörü Manoj Khanna, kaynakların daha iyi kullanılmasına yönelik çabaların memnuniyetle karşılandığını söyledi. “Kaynaklarımız var ve bunlar sabah 8’den akşam 8’e kadar kullanılıyorsa, bunda yanlış bir şey yok. Yeni kolejlerden bahsediyoruz, ancak mevcut kaynaklar maksimumda kullanılırsa, bu iyi bir hamle. Khanna, “Kütüphanemiz şu anda bile akşam 6’dan akşam 8’e kadar açık” dedi.

Sınıfların nasıl işleyeceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu ve personel alma yöntemlerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi. “Şu anda hizmet saatlerinin uzatılıp uzatılmayacağını bilmiyoruz. Bunu söylemek için çok erken ve daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız var. Khanna, ek personele ihtiyaç olup olmadığına ve yöntemlerin nasıl çalışılabileceğine bakmamız gerekiyor” dedi.

Dyal Singh Koleji’nde öğretmen ve DU Akademik Konseyi’nin eski bir üyesi olan Naveen Gaur, kolej altyapısının şu anda baskı altında olduğunu ve artan ders saatlerinin kolejler üzerindeki baskıyı azaltabileceğini söyledi. Ancak, farklı kolejlerin karşılaştığı zorlukları değerlendirmeden yönergelerin gelişigüzel ve aceleyle uygulanmasından kaçınılması gerektiğini söyledi.

“Şu anda altyapı boşlukları nedeniyle tarife oluşturmak zorlaştı. Kolejlerin öğreticiler için uygun odaları ve yuvaları yoktur. Laboratuvarlar çok kalabalık ve donanım yetersiz olduğu için 3-4 kişilik gruplar oluşturuyoruz. İdeal olarak, bir kişinin ikiden fazla öğrencisi olmamalıdır. İyi uygulanırsa staja dayalı kursların kapasitesi artırılabilir” dedi.

Miranda House’da öğretmenlik yapan Abha Dev Habib, hükümetin – yeni dört yıllık kurslar açısından – yeni bir lisans programı başlattığını ve diğer kaynakları genişletmeden akademik bir yeniden yapılandırma uyguladığını söyledi. “Üniversite, dört yıllık program boyunca öğrencilere daha fazla seçenek sunmaya çalışıyor. Üniversiteler mevcut yapılarıyla dört yıllık programın gereklerini yerine getirememektedir. Saat 17:00’de dersi bitirmek zor olacak. Hükümet dört yıllık programlar başlatmak istiyorsa, öğretmenleri ve altyapıyı genişletmeyi düşünmeliydi. Dersler sabah 8:00 ile akşam 20:00 arasındaysa, öğrenciler kendi kendine çalışmak ve sosyalleşmek için nereden zaman buluyor? Habib, “Bu, çoğu ücretli misafir olarak yaşayan öğrenciler için sağlıksız bir durum” dedi.

Aryabhatta Koleji rektörü ve DU Müdürler Derneği genel sekreteri Manoj Sinha, hareket memnuniyetle karşılanmakla birlikte kolejlerin altyapı ve lojistiği güçlendirmeleri gerektiğini söyledi. “YEP’in (Milli Eğitim Politikası) uygulamaya konulmasıyla birlikte staj ve uygulamalı eğitime ağırlık artmış ve enstitülerde daha fazla çalışma saatine ihtiyaç duyulmuştur. Uygulama için kurumların altyapı ve lojistiği güçlendirmede yoğun yardıma ihtiyacı olacak” dedi Singh.

Kolej’in lisans öğrencilerine uzatma ile daha fazla kurs sunabileceğini, ancak bunun aynı zamanda öğretim ve öğretim dışı personelde bir artış gerektireceğini de sözlerine ekledi. “Hem öğretim kadrosunda hem de öğretim dışı kadrolarda insan kaynakları güçlendirilmelidir. Hareket, farklı kolejlerin kapasitesine bağlı olarak planlama gerektiriyor” dedi Sinha.

Bazı öğretim üyeleri, hareketin kamu tarafından finanse edilen üniversiteyi kendi kendini finanse eden bir üniversiteye dönüştürme girişimi olduğunu söyledi. Rajdhani Koleji’nde bir öğretmen ve akademik konseyin eski bir üyesi olan Rajesh Jha, politikanın yanlış tasarlandığını ve üniversiteyi akademik bir hattan bir montaj hattına dönüştürmeyi amaçladığını söyledi. “Üniversite sistemleri, yeni fikirler yaratmak ve geliştirmek için alanlar sunar. Burası üretim işi kültürü için bir yer değil,” dedi Jha.

Politikaların, ek kaynak yatırımı yapılmadan kaynakların kullanılmasını gerektirdiğini ve bunun mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. “Bu fikir küçük bir kurum için iyi, ancak Delhi Üniversitesi’nin kolejlerinin kaynakları, herhangi bir önemli altyapı yükseltmesi olmaksızın çok sayıda öğrenciyi kabul ettiği için zaten zor durumda. Jha, “Hükümet, EWS uzantısındaki öğrenci sayısını artırdı, ancak çıraklık veya altyapıya yaptırım uygulamadı” dedi.

Hindu Koleji’nde bir öğrenci olan Anirudh Mehta, kolejindeki altyapının çok fazla stresli olmamasına rağmen, derslerin akşam 20’ye kadar devam etmesi durumunda öğrencilerin seyahat cephesinde zorluklarla karşılaşabileceğini söyledi. “Büyüklerimiz bize altyapının eskiden yoğun bir şekilde kullanıldığını söylüyor. CUET ile bu büyük bir sorun değil, en azından benim üniversitemde. Akşam dersleriyle aram iyi ama Gurgaon’dan seyahat ediyorum bu yüzden işe gidip gelmek daha stresli olacak. Diğer öğrencilerin farklı zorlukları olabilir” dedi Mehta.

• YAZAR HAKKINDA

Sadia Akhtar, Hindustan Times’ta eğitim, miras ve çeşitli konulardan bahseden bir muhabirdir. Aynı zamanda mülteci toplulukları hakkında da yazıyor, toplumsal cinsiyet ve sosyal adaletin kesişim noktasındaki hikayelerin peşinden gidiyor. HT’nin Delhi ekibine katılmadan önce siyaset, eğitim ve miras peşinde koştuğu Gurugram ve Mewat’ta rapor verdi.
    …ayrıntılı olarak görün