Delhi’de hava kalitesi 159’da “kötü” olmaya devam ediyor, PM 2,5 72’de | ölçüldü Dünya

Ulusal başkentteki hava kalitesi endeksi (AQI) 159’da bulunuyor ve Perşembe sabahı onu “zayıf” olarak sınıflandırıyor; Delhi-NCR bölgesindeki çoğu bölgede AQI 160’ın üzerinde.

Son 24 saatteki en iyi hava kalitesi endeksi saat 17:00’de 115’te kaydedildi (Sanjeev Verma/HT Fotoğrafı)

Gerçek zamanlı hava kalitesi indeksi verileri sağlayan bir web sitesi olan aqi.in’e göre, Delhi’deki mevcut PM2,5 (partikül madde) konsantrasyonu 72 µg/m³ ve PM10 ise 161 µg/m³’tür. Bu PM2,5 seviyesi, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen 24 saatlik hava kalitesi yönergelerinden 4,8 kat daha yüksektir. Sağlık bakanlığı PM2,5 için 24 saatlik ortalama olarak 15 µg/m³’lük bir sınır değeri belirlemektedir. Web sitesinin Delhi için hava kalitesi tahmini, önümüzdeki üç gün içinde Cuma günü 140, Cumartesi günü 131 ve Pazar günü 115 AQI ile iyileşeceğini öne sürüyor.

Son 24 saatin en iyi hava kalitesi endeksi saat 17.00’de 115 olarak kaydedildi.

Çevre Koruma Ajansı yetkilileri, Kademeli Müdahale Eylem Planı (Grafik) aşamasının 1 Ekim’de başladığını kaydetti. Hava Kalitesi Yönetim Komisyonu (CAQM), çeşitli yetkililere Hava Kalitesi Endeksi’ne (AQI) dayanarak Delhi’deki hava kirliliğiyle mücadele için iyileştirici önlemlerin uygulanması yönünde talimat verdi.

GRAP’a göre kötü hava kalitesi dört farklı seviyede sınıflandırılıyor: AQI 201 ile 300 arasındaysa Seviye 1 veya “zayıf”, AQI 301 ile 400 arasındaysa Seviye 2 veya “çok zayıf”, Seviye 3 veya “şiddetli” “. ‘ AQI 401 ile 450 arasındaysa ve seviye 4 veya AQI 450’yi aşarsa ‘şiddetli +’.

Delhi-NCR’nin farklı yerlerindeki AQI’yi kontrol edin

AlanAQI
Gurugram249
Noida202
Güney Delhi129
Feridabad212
Gaziabad172
Şu ana kadar 650 anız yakma vakası bildirildi

PTI haber ajansının 15 Eylül Çarşamba günü Ludhiana merkezli Pencap Uzaktan Algılama Merkezi’nden alınan verilere dayanarak bildirdiğine göre, Pencap’ta 650’den fazla anız yakma vakası rapor edildi.

Spesifik olarak, Çarşamba günü eyalette 95 anız yangını vakası yaşandı; bu, 2021 ve 2022’de aynı günde sırasıyla 23 ve 65 çiftlik yangınına kıyasla önemli bir artıştı.

Pencap ve Haryana’daki çeltik samanı yakma uygulamasının, Ekim ve Kasım aylarında Delhi-NCR bölgesinde hava kirliliğindeki endişe verici artışın arkasında önemli bir faktör olduğu belirlendi.

Bu soruna yanıt olarak eyalet tarım bakanlığı, anız yakılmasını engellemek için 24.000 ürün kalıntısı yönetim makinesi sağlamayı taahhüt etti. Bu makineler arasında yerinde yönetim için Süper SMS, Mutlu Ekme Makinesi, Çeltik Samanı Kıyıcı, Sap Parçalama Makinesi, Akıllı Ekme Makinesi, Sıfır Till Matkabı, Yüzeye Ekme Makinesi, Süper Ekme Makinesi, Mahsul Biçme Makinesi ve Çalı Ustası ve örneğin yerinde yönetim için balya makinesi ve saman tırmığı bulunur. pirinç kalıntılarının yönetimi.

bütçesi ile ₹Tarım bakanlığı, ₹ 350 crore tahsisatla Pathankot, Hoshiarpur, Rupnagar, Mohali, SBS Nagar ve Malerkotla gibi ilçelerde anız yakma olaylarını önlemeyi amaçlıyor.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!