Delhi'deki muhalefet partileri, eğitim merkezi olayının insan yapımı bir felaket ve ihmalin sonucu olduğunu söylüyor | Dünya

Yeni Delhi: Pazar günü Delhi'deki muhalefet partileri, bir binanın bodrum katındaki su baskını nedeniyle üç memurun ölümünü “cinayet”, olayı ise “insan yapımı felaket” olarak nitelendirdi. Trajedi nedeniyle A liderliğindeki Delhi Belediye Şirketi'ne ve hükümete saldırdılar.

HT resmi

Ancak Arvind Kejriwal liderliğindeki parti, belediye meclisinde 15 yıldır iktidarda olmasına rağmen şehrin kanalizasyon sistemini ihmal ettiğini söyleyerek olayın sorumluluğunu BJP'ye atmaya çalıştı.

“Hükümetimiz bir yıldır iktidarda ve drenaj konusunda çalışıyoruz. Suçlama oyununa dahil olmak istemiyorum. Tarafsız bir soruşturma yapılmasını ve sorumlulara karşı sıkı önlemler alınmasını istiyorum” dedi Rajinder Nagar milletvekili ve MCD başkanı Durgesh Pathak.

İki UPSC adayı, iki kadın ve bir erkek, Cumartesi günü başkentte ani bir akşam sağanak yağış nedeniyle sular altında kalan Eski Rajinder Nagar merkezli Rau'nun IAS Çalışma Dairesi'nin bodrum katındaki kütüphanesinde mahsur kalırken hayatını kaybetti.

Delhi BJP lideri Virendra Sachdeva, öğrencilerin ölümlerini “cinayet” olarak nitelendirdi ve öğrencilerin buraya geleceklerini inşa etmek için geldiklerini ancak “yolsuzluğun kurbanı” olduklarını söyledi.

BJP'nin Yeni Delhi milletvekili Bansuri Swaraj, yerel halkın konuyu Pathak'ın dikkatine 22 Temmuz ve 24 Temmuz'da sunduğunu, ancak “hiçbir şey yapmadığını” iddia ederek olayın önlenebileceğini söyledi.

“Pathak ve Kejriwal hükümetinin ihmali üç öğrencinin ölümüne yol açtı” dedi.

Kongre sözcüsü Pawan Khera bunun “insan yapımı bir felaket” olduğunu söyledi.

“Öğrenciler çok uzaklardan Delhi'ye eğitim görmeye gelmişlerdi. Peki ya kaçak inşaatları yasal olanlardan ayıran sistem ne olacak? MCD araştırılıyor mu? Peki ya drenaj sistemi? Tüm bu sorular bunun temelinde yatıyor. Bu ölümlerle ilgili tartışmalar var” dedi.

Geçen hafta Mukherjee Nagar'da kamu hizmeti arayan bir öğrencinin canlı bir tele dokunduktan sonra öldüğünü söyledi. Khera, Delhi'ye gelen öğrencilere böyle davranılması gerektiğini sordu.

Kongre lideri, eyleme geçilmesi ve hesap verebilirliğin yaratılması gerektiğini ve Delhi'nin bu kadar “duygusuz” bir şehir olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Kıdemli A-politikacı ve Delhi Kabine Bakanı Saurabh Bharadwaj, X'te kanalizasyonların su basması ve çamurdan arındırılmasıyla ilgili bir toplantının Habersunu yayınladı. Toplantıda Delhi Genel Sekreteri, MCD Komiseri ve PWD Baş Sekreteri de hazır bulundu.

X ile ilgili Hintçe bir gönderide şunları söyledi: “Benim portföyüm olmasa bile, sorumlu bakan bile aynı fikirde olacaktır. Hükümet bu yetkilileri devredemez ve haklarında herhangi bir işlem yapılamaz. Yalnızca LG Sir harekete geçebilir.”

“Delhi gerçeği: Herkes kanalizasyon ve drenajların düzgün yönetilmediğini söylüyor. Bunun sonucunda tüm Delhi sular altında kaldı. Sel nedeniyle pek çok kişi elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Eğitim enstitüsünün ihmali ortada ama Bharadwaj, “Delhi halkına karşı büyük bir komplo” dedi.

BJP lideri Sachdeva, “Kütüphanenin bodrumda nasıl kurulabileceği konusunda kimse cevap vermiyor. Mukherjee Nagar'da bir olay yaşandı, Delhi hükümeti soruşturma başlattı. Soruşturmaya ne oldu? Delhi bakanı hâlâ orada değil. Vatandaşlar kanalizasyonların temizlenmesini istedi. Sorumlu kim olursa olsun cezalandırılmalı. Öğrencilerin ne suçu var?”

Delhi Kongresi lideri Devender Yadav bölgeyi ziyaret etti. “Öğrenciler gösteri yapıyor ve politikacıları dinlemiyorlar. Protestoları haklı çünkü meslektaşlarını ve arkadaşlarını kaybettiler. Sorumlular cezalandırılmalı. Ben de buraya onların mücadelesinde yer almak için geldim ve adalet yerini bulana kadar buradan ayrılmayacağım” dedi.

Pathak, şehrin kanalizasyon sistemini 15 yıldır ihmal ettiğini söyleyerek BJP'ye saldırdı. Olayla ilgili şeffaf bir soruşturma yapılması gerektiğini vurguladı. Siyasi suçlama oyununa girmek yerine çözümlerin tartışılması gerektiğini söyledi.

“Yalnızca Rajinder Nagar'da değil, Delhi'nin birçok bölgesinde birçok kişi bodrumları ticari amaçlarla kullanıyor. Olayın yaşandığı eğitim kurumunun sular altında kaldığı belirtildi. Çocuklar bodrumda okuyordu. Bu sırada bir araç bodrum kapısına çarparak kapıyı kırdı ve bodrum katını suyla doldurdu” dedi.

Pathak, enstitü yakınındaki kanalizasyon kanalının temizlendiğini iddia etti. Ancak konunun tüm şeffaflıkla araştırılması gerektiğini söyledi.

“Bunun sorumlusu kim olursa olsun, onlara karşı sert yaptırımlar uygulanmalıdır. DJB CEO'su ve MCD yetkilileriyle 20 gün önce görüştüm. Kanalizasyonun temizlenmesi ve çamurun temizlenmesi hakkında onlarla konuştum. Ben süper çalkalayıcılar ve çileli makineler talep ediyorum ama 10 makinenin kurulması gereken yere sadece iki makine geliyor” dedi.

“Makineler iki saatte geliyor. Eksik olan şey bu. Bodrumda hukuka aykırı faaliyet gösteren ticari faaliyetlere ve eğitim kurumlarına karşı önlem alınmazsa tüm sistem bozulacaktır. Olay sel nedeniyle meydana geldi, yarın başka bir olay yaşanabilir” dedi.

BJP'nin MCD'de 15 yıldır iktidarda olduğunu ancak Delhi'nin kanalizasyon sisteminin harap bir durumda olduğunu söyledi.

Rajinder Nagar milletvekili, BJP'nin siyasetle ilgileneceğini ancak A'nın siyasete karışmayacağını söyledi.

Çözüm aramamız lazım dedi. Pathak, Delhi'nin tamamının kapatılması gerektiğini, her evin ziyaret edilmesi gerektiğini ve bir evin bodrumunda ticari faaliyetler yapılıyorsa mühürlenmesi gerektiğini söyledi.

Pathak konuyu bakanlarla görüşeceğini söyledi. “DJB yetkililerine karşı da sıkı önlemler alınmalı. Yirmi gün önce DJB CEO'su ve MCD yetkilileriyle tanıştım. Birçok yerde kanalizasyonlar tıkanmış, birçok yerde borular kırılmış ve değiştirilmesi gerekiyor ama bu konuda hiçbir önlem alınmıyor” diye konuştu.

Bu makale, metinde herhangi bir değişiklik yapılmadan otomatik bir haber ajansı beslemesinden oluşturulmuştur.