Delhi’deki pvt okullarında 7.000 EWS yeri hala mevcut : Govt | Dünya

Milli Eğitim Müdürlüğü’ne (DoE) göre, özel okullarda ekonomik olarak savunmasız/dezavantajlı gruplar (EWS/DG) ve özel ihtiyaçları olan çocuklar (CWSN) kategorilerinde ayrılan yaklaşık 7.700 kontenjan henüz doldurulmamıştır.

HT resmi

2009 Eğitim Hakkı (RTE) Yasası uyarınca, giriş seviyesindeki koltukların en az %25’i zorunlu olarak EWS/DG (%22) ve CWSN (%3) için ayrılmalıdır.

2023-24 akademik yılında DoE, ayrılmış kategorilerde 32.269 yer verdi. 13 Nisan itibarıyla 24.577 koltuk doluyken 7.692 koltuk boştu. 2.718 yer için, veliler koltuk tahsisinden sonra yanıt vermezken, okullar 526 başvuruyu kabul için reddetti. Yaklaşık 1.811 çocuk bekleme listesinde kalırken, 321 çocuk geçici olarak kabul edildi. DoE verilerini gösteren 2.316 yerin durumu güncellenmedi.

DoE yetkilileri, adaylara koltuk tahsis eden bazı özel okulların kabulü reddettiğini ve bu tür adayların durumunun DoE’nin okul modülüne yüklenmediğini söyledi. Yetkililer şimdi temerrüde düşen okulların müdürleriyle görüşmeye ve kabulü sağlamaya yönlendirildi.

Özel okullardan oluşan bir konsorsiyum olan Ulusal İlerici Okul Konferansı’nın (NPSC) başkanı Sudha Acharya, ebeveynler tarafından sunulan belgelerin yanlış olduğu veya farklı ayrıntılar içerdiği durumlar olduğunu söyleyerek okulların kabulü reddettiği iddialarını reddetti. “Bazen anne babalar farklı adreslerde evrak teslim ediyor veya gelir tablosunda tutarsızlıklar oluyor. Ayrıca okulumuzda belgeleri yüklerken tutarsızlıkların olduğu iki vakamız oldu. DoE’ye ulaştık ve konuyu incelemelerini istedik” dedi.

Yetkililer, bakanlığın başka bir kayıt turu için boş olduğunu ilan etmeden önce, ayrılmamış koltukları yakından inceleyeceğini söyledi.

“Tahsis edilen yerlere kabullerin neredeyse yüzde 80’i artık onaylandı. Kalan yerler için, Bakanlık, ebeveynlerin okula bildirmediği veya kabulün reddedildiği, beklemeye alındığı veya durumun net olmadığı her vakayı yakından inceleyecektir. Atanan kişilerin kabul edilmekle gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini belirlemek için her bir koltuğu tek tek kontrol edeceğiz. Adını vermeyi reddeden bir DoE yetkilisi, incelemeden sonra, koltuklar bir sonraki kabul turu için tekrar boş ilan edilecek” dedi.

• YAZAR HAKKINDA

Sadia Akhtar, Hindustan Times’ta eğitim, miras ve çeşitli konulardan bahseden bir muhabirdir. Aynı zamanda mülteci toplulukları hakkında da yazıyor, toplumsal cinsiyet ve sosyal adaletin kesişim noktasındaki hikayelerin peşinden gidiyor. HT’nin Delhi ekibine katılmadan önce siyaset, eğitim ve miras peşinde koştuğu Gurugram ve Mewat’ta rapor verdi.
    …ayrıntılı olarak görün