Delhiwale: Eve Uzun Yolculuğu | Dünya

İlk başta eski Delhi’sinden bir kaçış planladı. Sonra bir dönüş planladı. 29 yaşındaki Sharib, olaylı gidiş-dönüşünün bir yay çiziyor. “Babam emekli tamirci. Bhai’m bir tamirci. Purani Dilli’mizden uzaklaşmak için farklı bir şey yapmak istedim. Biraz çabayla şehrin (duvarlarla çevrili) çok dışında bir alışveriş merkezinde iş buldum… Birkaç yıl sonra perakende satıştan vazgeçip Purani Dilli’mizde hobim olan hobim üzerine kurulu kendi işimi kurdum. “

Delhi balinaları

Bu öğleden sonra, Sharib’in Kamra Bangash’taki Moon Light Stars Balık Akvaryumu, küçük ve büyük balıklarla dolu küçük ve büyük akvaryumlarla dolu. “Geçen yıl birikimimle başladım.”

Sharib, yıllarca Delhi-NCR’deki çok sayıda alışveriş merkezinde, her zaman yaşam tarzı showroomlarında “güzellik danışmanı” olarak çalıştı. İlk olarak Chitli Qabar’da mütevazı bir kozmetik mağazasında satıcı olarak başladı. Bu surlarla çevrili şehir çarşısı, ilk önce balık tutkusunu ateşledi; Orada küçük cam şişelerde dekoratif “Machliyan” satan sokak satıcılarını gördü. Daha sonra Sharib, Sadar Bazar’daki bir kozmetik mağazasına taşındı ve oradan, Eski Delhi’deki evinden her gün işe gidip gelerek Doğu Delhi, Noida ve Gurugram alışveriş merkezlerine gitti.

Zamanla Sharib, şehrin yeni bölgelerinde “kazanılacak daha fazla para” olması dışında “Dünya”nın Eski Delhi dışında pek de farklı olmadığını fark etti. Ancak, “Kimse için çalışmak istemedim ve…” diye geri döndü. Düşüncelerini hatırlayarak susuyor: “… ve ancak Purani Dilli’den ayrıldıktan sonra onun hayatımda bir yeri olduğunu anladım.”

Şimdi iki kadın giriyor. Sharib, farklı balık türleri arasında size nazikçe rehberlik eder. “…bunları halletmek kolay, Khati Hai, Khelti Hain (sadece yemek yer ve oynarlar),” diye mırıldandı. Hiç ısrarcı değil ve potansiyel alıcıları rahat hissettiriyor. Büyük ilgi gösteriyorlar ama balık almadan gidiyorlar. Sharif, bir üst raftaki akvaryumları temizlemek için sandalyesine tırmanıyor.

Dükkanın daha büyük akvaryumlarından birinde, çeşitli boy ve renklerde onlarca balık telaşla suda yüzüyor. İtiyor, itiyor, vuruyor, yarışıyor – Sharib’in dükkânının önündeki sokaklardaki insanların kargaşasına paralel. Oradaki akvaryum onun surlarla çevrili şehridir.