Delhiwale: Şehirdeki kıdemli | Dünya

40 yıldır çekçek sürücüsüydü. Daha sonra, 65 yaşındayken, fiziksel olarak zorlu işin taleplerine dayanmakta giderek zorlanmaya başlayınca, bedeni ona mesleği bırakması yönünde ipuçları vermeye başladı. Uzuvlarındaki ağrı arttı. Altı ay önce çekçek kullanmayı bıraktı.

Shyamdev, Daryaganj’da bir kaldırımda oturuyor ve yoldan geçenlerden “kilo kontrolü” talep ediyor.

Ancak Shyamdev işten emekli olmadı. Chawri Bazaar’a gitti, tartı makinesine 2.500 rupi harcadı ve yoldan geçenlerden “kilo kontrolü” talep etmek için Daryaganj’da bir kaldırımda oturmaya başladı. Günde yaklaşık yüz rupi kazanıyor; bu, çekçek sürücüsü olarak kazandığından daha az. “Ama masraflarım büyük değil” diyor. Shyamdev geceleri evsizler barınağı olan Ren Basera’da uyuyor. “Basit yiyecekler yiyorum ve nadiren sigara içiyorum.”

Shyamdev’in Bihar, Saharsa’daki köyüne olan bağlılığı artık geri dönüşü haklı çıkaracak kadar güçlü değil. “Eşim uzun süredir uzakta ve çocuklarımdan biri de… Delhi’de çalışan iki oğlum var ama yalnız kalıyorum.” Kendisi için tam emekliliğin bir seçenek olmadığını açıklıyor. “Fakat vücudumun artan zayıflığı nedeniyle bu yeni mesleğe karar verdim… Burada tek yapmam gereken oturup müşterileri beklemek.”

Bu boğucu öğleden sonra Shyamdev, yüzü yoldan geçenlerin bacaklarıyla göz hizasında, el vantilatörüyle sessizce kendini serinletiyor. “Kilo kontrolü için insanlardan bana belli bir miktar ödemelerini istemiyorum. Bazıları bana iki rupi, bazıları beş rupi, hatta bazıları on rupi veriyor.” Yelpazeyi aşağıda tutuyor ve dikkatle sokak döşemelerine bakıyor. “Zor ve bir o kadar da basit koşullar yaşadım. Çok büyük kayıplar yaşadım… Artık geleceği düşünmeyi bıraktım.”

Tekrar kendini yelpazelemeye başlıyor. Saatinin cam kadranı, üzerine her güneş düştüğünde göz kamaştırıcı bir şekilde parlıyor. “Cep telefonum yok… ama bu saat on yıldır yanımda… Pencap’taki seyahatlerim sırasında aldım… Seyahat etmeyi seviyorum… Yakında Haridwar’a gideceğim. birkaç gün.”

Düşünceli bir duraklamanın ardından Shyamdev şöyle diyor: “Birkaç arkadaşım var ama dünyada yalnızım. Artık sadece iki nedenden dolayı kazanıyorum: Her gün yiyecek bir şeyler bulabilmek ve istediğim zaman, istediğim yere seyahat edebilmek.”

Birkaç dakika sonra Shaymdev, yanında iki adam olmasına rağmen her zamanki yerinde otururken görülüyor. Sigara içiyorlar.