DU yaz tatili: bir tane var mı? | Dünya

Yaz aylarında, eğitim kurumlarındaki öğrenciler çalışmalarına ara vermeyi dört gözle bekliyorlar. Ancak Delhi Üniversitesi’ndeki birinci sınıf öğrencileri için bu bir ikilem oluşturuyor, çünkü birçoğu üniversitelerinin bir aylık yaz tatili mi yoksa ikinci sınıflar için bir tür hafta sonu mu ilan edeceğini hâlâ bilmiyor. Bazı kolejler, koşuşturmaya yeniden katılmadan önce birinci sınıf öğrencilerine sadece iki gün izin verdi.

DU birinci sınıf öğrencileri, düzgün bir yaz tatili olmadan üçüncü dönem derslerine başlamak için daha az motive olduklarını söylüyorlar. (Fotoğraf: Dhruv Sethi (yalnızca temsili amaçlar için))

Bir üniversite rektörü, adının açıklanmaması koşuluyla, üniversitenin müfredat planlayıcısının yalnızca iki günlük bir aradan bahsettiğini söyledi. DU Müdürü Rajni Abbi ekliyor: “Bunun için bir sebep yok. Komite, takvimi planlarken yapılacak doğru şeyin bu olduğunu düşündü.”

Birçok öğrenci, yaz tatili ile ilgili kafa karışıklığı nedeniyle stajlarını veya şehir dışı gezilerini planlayamadıklarını söylüyor.  (Fotoğraf: Sanchit Khanna/HT (yalnızca temsili amaçlar için))

Birçok öğrenci, yaz tatili ile ilgili kafa karışıklığı nedeniyle stajlarını veya şehir dışı gezilerini planlayamadıklarını söylüyor. (Fotoğraf: Sanchit Khanna/HT (yalnızca temsili amaçlar için))

Kamala Nehru Koleji’nde birinci sınıf psikoloji (Hons) öğrencisi olan Bhavika, “Kafam tamamen karıştı” diyor. “Yüksek öğretim yetkililerinin kararsızlığı, yalnızca artık herhangi bir planım olmadığı anlamına geliyor. Arkadaşlarımla dağlara gitmeyi gerçekten çok istiyordum ama yaz tatillerini çevreleyen tüm karmaşa yüzünden bu mümkün olmadı” diyor Bhavika. Arkadaşı Shreya Rawat ekliyor: “Üniversite planlarını taksitle değiştirdiği için birinci yılımız oldukça telaşlıydı. Tam bir senedir okuyorum ama kesinlikle benim iş alanıma giren bir ofis tecrübem yok. Profesyonel bir ortamda el deneyimi. Ama şimdi sebat etmem gerekiyor çünkü üçüncü dönemim başlamadan önce üniversiteden sadece iki günümüz var.

Miranda House gibi bazı kolejler bu yıl birinci sınıf öğrencilerine tatil vermemeye karar verdi. Miranda House’da birinci sınıf lisans (prog) öğrencisi olan Vanya, bunu doğrulamak için, “Hepimiz sınavlar, ödevler ve dersler arasında neredeyse sürekli, hiç ara vermeden gidip geliyoruz” diyor. Geri dön ve.” Neredeyse bir yıl önce buraya geldiğimden beri ailemle Bengaluru’da tanıştım. Şimdi doğru zaman olduğunu düşündüm, ama durum pek öyle görünmüyor. Katılımımla herhangi bir risk almak veya taviz vermek istemiyorum.”

“Kıdemlilerim, çevrimiçi dersler alırken bile geçen yıl Mayıs sonundan Temmuz’a kadar bir buçuk aylık bir yaz tatili olduğunu söylediler. Ve işte buradayız! Daha fazla bilgiyi özümseyecek bant genişliğim artık tükendi. Diğer DU kolejlerindeki arkadaşlarıma bir aylık izinleri olduğu ve ayrıca bir sınıf gezisi planladıkları söylendi. Ama sanırım geride kalacağım çünkü hala net bilgilere sahip değiliz,” diyor Sri Guru Gobind Singh Ticaret Koleji’nde Ekonomi (Hons) birinci sınıf öğrencisi olan Nishit Aggarwal ve ekliyor: “Eğer gidersem Zorla katılmak için sınıfı batırmayacağım ama %100 dikkat edeceğime söz veremem.”

Aslında daha uzun bir ara vermiş olan bazı öğrenciler hala bir kafa karışıklığı içindedir. “Daha önce iki günlük tatil için memleketim Rishikesh’e (Uttarkand) kısa bir gezi planlamıştım. Ve sonra aniden bir yaz tatili duyurusu geldi. Ev Ekonomisi Enstitüsü’nde Gazetecilik BA (Hons) birinci sınıf öğrencisi olan Aditi Semwal, “Şimdi staj arıyorum,” diyor ve ekliyor, “Bunu daha önce bilseydim, yolculuğumu yarıda kesip beni kabul edebilirdim. .” CV’mi geliştirmek için staj yapıyorum. Daha iyi bir planlama için bu tür bilgiler erken bir aşamada neden bize sunulmuyor?”

Yazar Tweetleri @maisha_scribbles

Bunun gibi daha fazla hikaye için Facebook’u takip edin ve twitter

• YAZAR HAKKINDA

Manvi Singh, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için sanat, kültür ve kampüs hakkında yazıyor. …ayrıntılı olarak görün