ED, 19 Şubat'ta özel tüketim davasında Kejriwal'ı altıncı kez aradı | Dünya

İnsanların söylediğine göre, İcra Dairesi (ED), Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal'ı çağırdı ve Delhi'nin 2021-22 tüketim politikasında usulsüzlük iddialarıyla ilgili bir kara para aklama davasıyla ilgili soruşturmayla bağlantılı olarak 19 Şubat'ta görünmesini istedi. Çarşamba günü açıklandı.

Yeni celp, federal kurumun Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal'in sorguya gelmemesi üzerine mahkemeye başvurmasının hemen ardından geldi. (HT fotoğrafı)

Bu, Kejriwal'in davayla ilgili olarak altıncı kez çağrılması. Kendisi, geçen yıl 2 Kasım ve 22 Aralık ile 3 Ocak, 18 Ocak ve 2 Şubat tarihlerinde olmak üzere önceki beş mahkeme celbini atlayarak bunların “yasadışı ve siyasi amaçlı” olduğunu söyledi.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Yeni mahkeme celbi, federal kurumun Kejriwal'in sorguya gelmemesi üzerine yasal işlem başlatmasının hemen ardından geldi. Rouse Bulvarı mahkemesi daha sonra 17 Şubat'ta Kejriwal'i çağırdı ve kişisel olarak hazır bulunmasını istedi, ancak Aam Aadmi Partisi'nin (AAP) ulusal toplayıcısının acil servis soruşturmasına katılmanın “yasal olarak bağlı” olduğunu kaydetti.

AAP, Kejriwal'in yeni çağrıyla bağlantılı olarak acil servise çıkıp çıkmayacağı konusunda hemen yorum yapmadı. Kejriwal'ın mahkeme tarafından çağrılmasının ardından Delhi bakanı ve AAP lideri Atishi, partinin “bu celplerin Lok Sabha seçimlerinden hemen önce Kejriwal'ı tutuklamak ve kampanya yapmasını engellemek için gönderileceğini mahkemeye bildireceğini” söylemişti.

Kejriwal, acil servis huzuruna tanık olarak mı yoksa şüpheli olarak mı çıkması gerektiğinin net olmadığını söyleyerek federal teşkilatın celplerine defalarca itiraz etmiş olsa da; başbakan veya AAP şefi olarak; ve anket süreci hakkında daha fazla bilgi olmadan.

Ancak federal kurum, Kejriwal'i tüketim vergisi politikasının formülasyonu, sonuçlanmadan önceki toplantılar ve rüşvet iddiaları hakkında sorgulamak istediğini söyledi.

Bu arada Bharatiya Janata Partisi (BJP), Kejriwal'dan gelecek hafta acil servise çıkmasını istedi.

“Rouse Bulvarı mahkemesi 17 Şubat'ta Kejriwal'ı çağırdı. ED onu 19 Şubat'ta çağırdı. Artık Kejriwal'in ED ile işbirliği yapmasını umuyoruz, aksi takdirde bu mahkemeye saygısızlık anlamına gelir” dedi Delhi BJP başkanı Virendra Sachdeva.

Delhi hükümetinin 2021-22 için özel tüketim politikası şehrin zayıflayan içki işini canlandırmayı amaçlıyordu. Ancak, Vali Yardımcısı (LG) VK Saxena'nın, Merkez Soruşturma Bürosu tarafından rejimdeki usulsüzlük iddialarına ilişkin bir soruşturma yapılmasını tavsiye etmesiyle plan aniden sona erdi.

ED, AAP'nin şu miktarda rüşvet aldığını iddia etti: ₹Özel tüketim politikasını sonuçlandırmak için 100 crore ve bu paranın bir kısmının parti tarafından Goa'daki seçim kampanyası için kullanıldığı belirtildi. Teşkilat halihazırda davayla ilgili olarak aralarında eski başbakan yardımcısı Manish Sisodia ve milletvekili Sanjay Singh'in de bulunduğu en az 14 üst düzey AAP liderini tutukladı.

AAP, Kejriwal, Sisodia ve Singh tüm iddiaları reddetti ve davayı Birlik hükümetinin emriyle yürütülen bir “cadı avı” ve “siyasi kan davası” olarak nitelendirdi. Parti aynı zamanda Kejriwal'in tutuklanması halinde başbakan olarak devam edip etmeyeceği konusunda halkın geri bildirimini almak için bir kampanya da yürüttü ve geri bildirimlerin onun görevde kalması yönünde olduğunu belirtti.