‘ED siyasi açıdan etkilendi’: Saurabh Bharadwaj Kejriwal’e üçüncü çağrıda | Dünya

Delhi Başbakanı ve Aam Aadmi Partisi lideri Arvind Kejriwal’in İcra Müdürlüğü tarafından üçüncü kez çağrılmasına sert bir tepki veren Delhi Bakanı Saurabh Bharadwaj, merkezi teşkilatın eylemlerinin merkezi hükümetin siyasi baskısından etkilendiğini iddia etti.

Delhi Sağlık Bakanı Saurabh Bharadwaj (HT fotoğrafı)

Bharadwaj ayrıca çağrının “kanunlara ve yasallığa” dayanmadığını iddia etti.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

“Bu mahkeme celbi sadece siyasi algı oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Bu, sizin (ED) yasalarla ve yasallıkla hiçbir ilginizin olmadığı anlamına gelir. Çağrıları yalnızca merkezi hükümetin siyasi baskısı altında gönderdiler. Bu talihsiz ve saçma bir durum” dedi Bakan Bhardwaj ANI ile konuşurken.

CM Kejriwal’in bir Vipassana inzivasına katıldığını iddia eden Bakan Bhardwaj, celbin gerçekliğini sorguladı ve iddia edilen celbi kimin aldığı konusunda netlik istedi.

“Merkezi ED, Arvind Kejriwal’in 10 günlük Vipassana’da olduğunu biliyor. Vipassana yapan kişi dünyadan tamamen kopar. Telefon, gazete, televizyon yok. İletişim yok. Şimdi diyorlar ki, “Ben celp verdim ama kim aldı?” diye sordu Bhardwaj.

22 Aralık’ta İcra Müdürlüğü (ED), özel tüketim politikası davasıyla bağlantılı olarak CM Kejriwal’ı çağırdı ve 3 Ocak’ta merkez teşkilatın huzuruna çıkmasını istedi.

Bu, merkezi otorite tarafından Delhi Başbakanına gönderilen üçüncü çağrıdır.

Kejriwal, bir tüketim vergisi davasıyla bağlantılı olarak 18 Aralık’ta acil servis tarafından çağrılmıştı ve ondan 21 Aralık’ta sorgulanmak üzere merkezi teşkilatın huzuruna çıkmasını istemişti.

Delhi CM’sinden ilk olarak merkezi otorite tarafından 2 Kasım’da görünmesi istendi, ancak o, bildirimin “belirsiz, gerekçeli ve yasal olarak savunulamaz” olduğunu iddia ederek yorumda bulunmadı.

Kejriwal, müdür yardımcısı Jogendar’a yazdığı mektubunda, “Bu celpte, yukarıdaki davada hangi sıfatla, yani tanık veya şüpheli olarak çağrıldığım açık değil. Bana bunun yasal olarak savunulamaz olduğu söylendi.” demişti. ED’den.

Ayrıca, söz konusu çağrının siyasi amaçlı göründüğünü ve konu dışı sebeplerden dolayı yapıldığını iddia etmiştir.

CM Kejriwal da bu yıl Nisan ayında davayla ilgili olarak CBI tarafından çağrılmıştı.

Ancak Kejriwal, CBI tarafından geçen yıl 17 Ağustos’ta sunulan ilk bilgi raporunda (FIR) sanık olarak belirtilmemişti.

Şubat 2023’te CM Yardımcısı Manish Sisodia, artık kaldırılmış olan Delhi’nin yeni tüketim politikasının formülasyonunda ve uygulanmasında usulsüzlük iddiaları nedeniyle CBI tarafından tutuklandı. Politika, muhalefetin suiistimal iddialarının ardından geri çekildi. (ANI)