Endüstri departmanı Delhi'deki 21 dönümlük e-atık yönetim tesisi planını tamamladı | Dünya

Delhi'nin kuzeybatısındaki Holambi Kalan'da Delhi'nin ilk e-atık (e-atık) eko-parkını kurmaya yönelik yeni bir girişimde, endüstri departmanı, bir geri dönüşüm merkezini barındıracak 21 dönümlük tesisin planını tamamladı. Konuya aşina üst düzey yetkililer, e-atıkların elleçlenmesi ve işlenmesi için bir eğitim tesisi olduğunu söyledi.

E-atık akışındaki yaygın öğeler arasında bilgisayarlar, cep telefonları, elektronik eşyalar, ev aletleri ve tıbbi cihazlar yer almaktadır. (Temsili görsel)

Delhi Eyaleti Sanayi ve Altyapı Geliştirme Kurumu (DSIIDC), entegre e-atık tedarik zinciri ekosistemi içeren kompleksin kamu-özel ortaklığı (PPP) temelinde kurulması için özel aktörlerden ilgilerini ifade etmeye davet etti ve sürecin, 15 Nisan'a kadar tamamlanacak.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Proje raporuna göre entegre kompleks, Kentsel Uzantı-2 yolunun kenarında yer alacak ve altı ana bölümden oluşacak: arındırma üniteleri, söküm üniteleri, iyileştirme fabrikaları ve geri dönüşüm üniteleri, test tesisi ve eğitim merkezi. “Kaynaklarını binaların, tesislerin, yolların ve makinelerin geliştirilmesine yatıracak özel işletmeciye 21 hektarlık arazi sağlayacağız. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, operatörün diğer gelir kaynaklarının yanı sıra geri dönüştürülmüş ürünler, geri kazanılmış bileşenler satmasına ve gelir elde etmek için eğitim vermesine izin verilecek” diye ekledi.

HT, Delhi hükümetine ulaştı ancak yorum talebine yanıt alamadı.

E-atık akışındaki yaygın öğeler arasında bilgisayarlar, cep telefonları, elektronik eşyalar, ev aletleri ve tıbbi cihazlar yer almaktadır. Delhi, yılda yaklaşık 2,3 milyon ton üreterek şehrin en büyük e-atık merkezlerinden biridir; bu, ülkenin e-atığının %9,5'ini oluşturur. Şehir, toplanan e-atıkların parçalanıp geri dönüştürüldüğü Mandoli, Okhla, Peeragarhi, Mandoli, Patparganj ve Badarpur gibi bölgelerdeki az sayıda kayıtlı e-atık toplama merkezine güveniyor. E-atıkların büyük bir kısmı çöplüklere atılıyor ya da atık toplayıcılar aracılığıyla resmi olmayan sektöre giriyor ve burada tüm yerleşik çevre koruma düzenlemelerini ihlal ederek parçalanıyor ve geri dönüştürülüyor.

Bu arada Delhi Belediye Şirketi (MCD) de ulusal başkentte e-atıkların toplanması, işlenmesi ve bertarafı için yeni yetkililer kurmaya başladı. Bir MCD yetkilisi, ajansların üç yıllığına görevlendirileceğini söyledi. “Bu kurumların sorumlulukları arasında MCD kapsamında konut, ticari, kurumsal ve endüstriyel alanlardan e-atıkların toplanması yer alıyor.

Yetkili, yetkilinin, e-atıkların toplanmasını ve bilimsel olarak bertaraf edilmesini kolaylaştırmak için elektrik üreticilerinin ve Yerleşik Refah Derneklerinin (RWAs) arayabileceği bir yardım hattı telefon numarası bulunduracağını belirtti. İhale sürecinin 22 Nisan'a kadar tamamlanması bekleniyor. HT, DSIIDC ve MCD'den gelen raporların bir kopyasını gördü.

Nisan 2021'de Delhi hükümeti ülkenin ilk e-atık parkını kuracağını duyurdu. Geçen yılın ekim ayında HT, iddialı projenin özelliklerine ilişkin bir proje raporu hazırlamak üzere bir danışmanın işe alındığını bildirdi.

Rapor, tesisin geri dönüşüm üniteleri seçeneğiyle geliştirilmesi için iki alternatif senaryo öneriyor. Her iki senaryoda da, dekontaminasyon, sökme, iyileştirme, geri dönüşüm, test ve eğitim merkezi görevlendirildi, ancak tesis içinde veya saha dışında geri dönüşüm üniteleri geliştirmesi için özel bir operatör sağlandı. İhale sürecinin bir parçası olarak DSIIDC, başvuru sahibinin geri dönüşüm tesisleri durumunda e-atıkların geri dönüşümü ve rafineriler durumunda metallerin rafine edilmesi için yıllık ortalama 10.000 tondan fazla kapasiteye sahip olmasını şart koşmuştur.

E-atık düzenlemeleri, eyalet hükümetinin veya yetkili bir otoritenin, e-atıkların toplama merkezleri veya bir toplama merkezi aracılığıyla toplanmasını sağlamasını ve aynı zamanda bu tür atıkların sökülmesi ve geri dönüştürülmesinde görev alan çalışanların tanınmasını ve kayıt altına alınmasını gerektirir. Hükümet aynı zamanda söküm tesislerinin kurulmasını kolaylaştırmak için bu işçilerden oluşan grupların oluşturulmasına da yardım etmelidir; Söküm ve geri dönüşüm süreçlerinde yer alan işçilere yönelik endüstriyel beceri geliştirme faaliyetlerinin yürütülmesi, yıllık izlemelerin yapılması ve demontaj ve geri dönüşüm süreçlerinde yer alan çalışanların güvenlik ve sağlığının sağlanması.

E-atık ekoparkında son teslim tarihlerinde çeşitli gecikmeler ve değişiklikler yaşandı. Başlangıçta, o zamanki Vali Yardımcısı Anil Baijal, son tarihi 2023 sonu olarak belirlemişti. Temmuz 2022'de Çevre Bakanı Gopal Rai, projenin iki yıl içinde hazır olacağını ve son tarihin Temmuz 2024 olarak belirleneceğini söyledi. E-Park'ın inşaatının yaklaşık 18 ay sürmesi bekleniyor, yani böyle bir alan en az 2025 yılına kadar faaliyete geçmeyecek.