Gahlot, Sisodia’dan sekiz devraldı | temizlenen portföyler Dünya

Delhi Bakanı Kailash Gahlot Perşembe günü, eski Başbakan Yardımcısı Manish Sisodia’nın 2021-22 tüketim vergisi politikasıyla ilgili iddialar nedeniyle tutuklanmasının ardından istifasına kadar elinde tuttuğu finans da dahil olmak üzere diğer sekiz bakanlık portföyünü devraldı.

Perşembe günü bir toplantıda Kailash Gahlot. (HT fotoğrafı)

Sisodia’nın tutuklanmasının, Aam Aadmi Partisi (AAP) hükümetinin önümüzdeki mali yıl için bütçeyi tamamlama çabalarını engellediği söyleniyor. Gahlot şu anda bakanlığa başkanlık ederken, genellikle her yıl Şubat sonu veya Mart başında yapılan bir tatbikat olan mali planı sunup sunmayacağı veya ne zaman sunacağı hemen doğrulanmadı.

“Vatandaş merkezli ve ilerici bir bütçe sunmak için savaş temelinde çalışıyoruz. Bakan, Delhi halkına, gelecek bütçenin Delhi’yi vatandaşları için birinci sınıf bir şehir yapma hedeflerine ulaşmada bir kilometre taşı olacağına dair güvence vermek istiyorum” dedi.

Sisodia, sekizi – Finans, Planlama, Bayındırlık Departmanı (PWD), Enerji, Konut, Kentsel Gelişim, Sulama ve Taşkın Kontrolü ve Su – artık Gahlot’ta ikamet edecek olan 18 portföye sahipti.

Salı günü tutuklanmasından önce Sisodia, paydaşlarla bütçe hazırlığı konusunda bir dizi toplantı yaptı – bakan ayrıca talepte bulundu ve Merkez Soruşturma Bürosu tarafından bu işle ilgili sorgulanmak üzere beş günlük bir uzatma verildi.

Bu ek görevler verilmeden önce Arvind Kejriwal hükümetinde önemli gelir, ulaşım ve hukuk portföylerini elinde bulunduran Gahlot, Perşembe günü şimdi devralacağı bakanlıklarla bir inceleme yaptı. “Bu hükümetin son sekiz yılda çeşitli alanlarda yaptığı iyi işleri devam ettireceğiz. Vatandaş dostu bir bütçe sunmak önceliğimiz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

Bir yetkili, Gahlot’un tüketim vergisi dairesi komiseri ile birlikte enerji, finans ve planlama dairelerinin sekreterleriyle bir dizi toplantı düzenlediğini söyledi. Yetkili, “Bakan ayrıca bütçenin hazırlanmasını yetkililerle görüştü ve onlardan yaklaşan çalışmaların zamanında tamamlanmasını sağlamalarını istedi” dedi.

Eyalet hükümetinin her yıl nihai bütçe tekliflerini Delhi Meclisine sunulmadan önce onaylanmak üzere Merkeze göndermesi bekleniyor.

İsmini vermek istemeyen ikinci bir hükümet yetkilisi, bütçe hazırlıkları sürerken kendisini toplantıya kimin tanıtacağının henüz netleşmediğini söyledi.

Çarşamba günü Başbakan Arvind Kejriwal, Delhi kabinesine atanmaları için AAP milletvekilleri Atishi ve Saurabh Bhardwaj’ın isimlerini Vali Yardımcısı VK Saxena’ya tavsiye etti.

Yetkili, “İki yeni bakanın göreve başlamasından sonra portföylerin nasıl yeniden karıştırılacağı belli değil.” dedi.

Eski CM Yardımcısı, Özel Tüketim Vergisi Direktifi’ne sahipti ve diğerleriyle birlikte, sözde komisyonlar nedeniyle belirli şirketlere ve bireylere fayda sağlayan değişiklikler yapmakla suçlandı. Sisodia ve meslektaşları iddiaları yalanladılar ve siyasi bir komplodan söz ettiler.