Günlük hayattan külçeler ilham perisine, uçuşlar ise tuvale dönüşür! | Dünya

G20 zirvesi için devam eden hazırlıklar, şehrin günlük uçuşlarına parlak renk tonlarının eklendiğini gördü. Güzelleştirmek için tespit edilen sekiz mekandan beşi şimdiden sanatsal bir avatarla süslendi. Bayındırlık Departmanı (PWD) tarafından yürütülen bu girişim, bazı duvarlarda sosyal mesajlara yer verirken, diğerlerinde temel grileri, siyahları ve beyazları renklendiren Dilli’ye özgü ifadeler, özellikler veya pastel desenler bulunuyor. Bazı popüler üst geçitlerin şimdi nasıl göründüğüne bakın…

Nehru Place, South Extension, Greater Kailash I, Lajpat Nagar ve Raj Nagar’daki yeni boyanmış üst geçitler kasabanın konuşması. (Fotoğraflar: Raajessh Kashyap/ HT)

Lajpat Nagar

Tavus kuşu motifleri ve renkli tasarımlarla boyanmış Moolchand Üst Geçidi'nin sütunları, taşıtların moralini yükseltiyor.  (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

Tavus kuşu motifleri ve renkli tasarımlarla boyanmış Moolchand Üst Geçidi’nin sütunları, taşıtların moralini yükseltiyor. (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

“Parlak renkler, özellikle Nehru Place’deki ofisime giden Moolchand üst geçidinde gerçekten bir göz ziyafeti. Lajpat Nagar IV’te yaşayan bir yazılım geliştiricisi olan Jayant Singh, “Bu normalde sıkıcı olan yamanın boyalı tavus kuşu ve geliştirilmiş görünümü her sabah moralimi yükselttiği için artık Delhi’deymişiz gibi hissetmiyorum” diyor.

güney uzantısı

Delhi'nin sokak pazarlarının özüyle boyanmış olan Güney Uzantısı üst geçidi artık davetkar parlak mavi bir renge sahip.  (Fotoğraflar: Raajessh Kashyap/HT)

Delhi’nin sokak pazarlarının özüyle boyanmış olan Güney Uzantısı üst geçidi artık davetkar parlak mavi bir renge sahip. (Fotoğraflar: Raajessh Kashyap/HT)

“Bu sanat, Kotla Mubarakpur’da kırmızı ışıkta beklemeyi gerçekten sevmedim’in spreyle boyanmış duvarlarından çok daha iyi. Güney Uzantısı I, Masjid Moth’ta yaşayan bir dükkan sahibi olan Siddharth Sharma, “Şimdi Delhi’nin grafitili üst geçidinin parlak mavi rengi beni rahatlatıyor” diyor.

Raj Nagar

Pastel tonlar ve blok desenler, Safdarjung Hastanesi ile Sarojini Nagar arasındaki Raj Nagar üst geçidinin normalde beton olan duvarlarından sakinleştirici bir değişiklik sunuyor.  (Fotoğraflar: Raajessh Kashyap/HT)

Pastel tonlar ve blok desenler, Safdarjung Hastanesi ile Sarojini Nagar arasındaki Raj Nagar üst geçidinin normalde beton olan duvarlarından sakinleştirici bir değişiklik sunuyor. (Fotoğraflar: Raajessh Kashyap/HT)

“Green Park’taki evimden Nehru Park’ta sabah yürüyüşlerime çıktığımda her gün Raj Nagar Üst Geçidi’nin yanından geçiyorum. Üst geçidin pastel renkleri, onu çok daha canlı hissettiriyor ve yazın beton gri tonlarının gölgede bıraktığı sakinleştirici bir his veriyor. Ama ben de kıskancım. Green Park Uzantısı’nda ikamet eden yeminli muhasebeci Rajni Sehrawat, diğer üst geçitlerin çok daha sanatsal karakterleri var” diye şaka yapıyor.

Büyük Kailash ben

Savitri Sineması'nın önündeki yeniden boyanmış üst geçit, yolculara görsel bir şölen sunarken plastik tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak için anlamlı bir mesaj veriyor.  (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

Savitri Sineması’nın önündeki yeniden boyanmış üst geçit, yolculara görsel bir şölen sunarken plastik tüketimini azaltmak ve çevreyi korumak için anlamlı bir mesaj veriyor. (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

“Savitri Sineması’nın önündeki yakın zamanda silinen Greater Kailash üst geçidi, tüm alana canlılık kattı. İnsanları yeniden kullanmaya, geri dönüştürmeye ve azaltmaya teşvik eden sosyal mesajların yanı sıra balık eskizleri bu yapıyı bir su altı harikalar diyarına dönüştürdü… Günlük işe gidiş gelişime hoş bir dokunuş katıyor ve havayı yaratıcılık ve sihirle dolduruyor” diyor Ruchika Kharbanda Greater Kailash I’de yaşayan ev hanımı.

Nehru Meydanı

Greater Kailash ve Kalkaji arasındaki banliyö üst geçidi, Delhi'nin anıtlarını süslüyor ve taşıtlara neşe getirmek için tüm parlak renkleri sunuyor.  (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

Greater Kailash ve Kalkaji arasındaki banliyö üst geçidi, Delhi’nin anıtlarını süslüyor ve taşıtlara neşe getirmek için tüm parlak renkleri sunuyor. (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

“Nehru Place’deki Dış Çevre Yolu üzerindeki üst geçit, Delhi’nin ünlü anıtlarının özünü yakaladığı için görsel bir harikadır. Jantar Mantar ve Hindistan Kapısı’nı şehrin simgesi olan diğer anıtlar arasında öne çıkaran tarih ve sanatın kaynaşmasına tanık olmak beni gururlandırıyor. Renkli olarak çekilmiş, camlarımı açıp bu manzaraya tanık olmak, sabahımı kültürel bir yolculuğa dönüştürüyor. İnsan Kaynakları Müdürü ve Greater Kailash II sakini Nitish Lakra, “Bazen geçen araçlar yeni boyanmış manzarayla harika bir kontrast oluşturuyor” diyor.

Yazar Tweetleri @maishascribbles

Daha fazla hikaye için Facebook’u takip edin ve twitter

• YAZAR HAKKINDA

Manvi Singh, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için sanat, kültür ve kampüs hakkında yazıyor. …ayrıntılı olarak görün