Holi 2024: Delhi sakinleri el sanatları yapıyor ve bahar çiçekleriyle renkler yaratıyor

Kırmızı güller ve kadife çiçeği açarken Amaltas ve Semal çiçeklerinin Delhi kırsalında yavaşça dalgalandığı harika bir dünya. Delhi sakinleri, bu çiçek çeşitliliğinden en iyi şekilde yararlanarak Holi'yi doğanın bereketinden gelen renklerle karşılamaya hazırlanıyor.

Delhililer bu baharda evde doğal çiçek gülal yapmak için semal gibi ağaçların çiçeklerini kullanıyor. (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT)

IP Uzantısı sakini ve ev hanımı Monica Kapoor, “Yedi yaşındaki kızımla birlikte mahallemizdeki Sanjay Van'a gittim ve düşen çiçekleri, özellikle semal ve ebegümecileri topladım” diyor ve ekliyor: “Bu çiçekler harika.” Doğal üretim için çözüm gulaal. Her zaman hassas bir cildim vardı ve Holi renklerindeki kimyasalların cildimi tahriş etmesinden hoşlanmıyorum. Bu yüzden birkaç yıl önce evde gulaal yapmaya başladım ve bu yıl semal fazlası kesinlikle harika bir Holi geçirmemize yardımcı olacak.”

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Kapoor bu çiçekleri topluyor, temizliyor, kurutuyor ve öğüterek toz haline getiriyor ve ardından karışımı güneşte kurutuyor. “Bana mükemmel kırmızı pigmentasyonu veriyor. Kızım da botaniği öğreniyor!” O heyecanla devam ederken mesleği mühendis ve sürdürülebilirlik savunucusu olan Divyanshu Asopa şunu ekliyor: “Birçok eski teknik, tanrılara sunulan renkleri oluşturmak için şifalı bitkiler ve çiçekler kullanıyordu. Bazıları makyajda bile kullanılıyor. Bu yüzden Holi'ye renk katmak için gül yaprakları, palash (tesu), kadife çiçeği ve amaltayı kullanmaya karar verdim. Ve işte!

Gurugram merkezli bir öğretmen olan Meher Koli gibi bazıları sadece cilt dostu çiçek boyaları üretmekle kalmıyor, aynı zamanda bunları küçük miktarlarda satıyor. “Gulaalin evde hazırlanabileceğini öğrendiğimden beri botanik bahçelerinden düşen çiçekleri toplamaya başladım. İlk başta bu bir hobiydi ama şimdi yılın bu zamanında ailem ve arkadaşlarım için aktif olarak büyük miktarlarda koleksiyon yapıyorum çünkü Gulaal sevdiklerime Mutlu Bayramlar dilemenin en tatlı yoludur.

hangi renk istiyorsun?

Kırmızı: Semal, Gül, Hibiskus

Turuncu: Palash (tesu), kadife çiçeği

Sarı: Amaltalar

Ev yapımı Holi Renkleri Tarifi

1. Bir fincan çiçeği kurutun ve ince bir toz haline gelinceye kadar öğütün. Bu karışımı bir gün güneşte bekletin ve gulaliniz hazır.

VEYA

2. Bir bardak çiçeği kurutun ve yarım bardak su ve çeyrek bardak mısır nişastası ile kaynatın. Bu karışımı bir gün güneşte kurutun.