IAF ve Hint Ordusu, benzeri görülmemiş yağmurlar Tamil Nadu’yu sular altında bırakırken güçlerini birleştirdi | Dünya

Chennai (Tamil Nadu) [India]19 Aralık (ANI): Tamil Nadu’nun güneyindeki aralıksız yağmurlar nedeniyle, Hindistan Hava Kuvvetleri Pazartesi günü Tamil Nadu’daki benzeri görülmemiş sel ve yağmurlara yardımcı olmak için Hint Ordusu ile el ele verdi.

HT resmi

“18 Aralık’ta Tamil Nadu’da son 24 saat içinde benzeri görülmemiş yağışlar yaşandı ve bu durum Tirunelveli ve Thoothukudi bölgelerinde yaygın su baskınlarına yol açtı. Hindistan Hava Kuvvetleri “X” sitesindeki bir gönderide, “IAF hızlı bir şekilde karşılık verdi ve şu anda MI-17 V5 helikopterleri tarafından yürütülen insani yardım ve afet yardım operasyonları için Hava Kuvvetleri İstasyonu Sulur’u görevlendirdi” dedi.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

Hint Ordusu, Thoothukudi’deki Vasavappapuram bölgesinde selden etkilenen insanları kurtardı. Tamil Nadu’daki Vasaipuram’ın selden etkilenen bölgelerinden 118 kişiyi kurtardılar.

“Tamil Nadu’da aralıksız devam eden yağmurlar nedeniyle, Hint Ordusu yardım sütunu bugün Tamil Nadu Vasaipuram’da faaliyete geçirildi. Saat 21.30’a gelindiğinde 17 kadın ve aralarında çocukların da bulunduğu 13 kişi ilk sütundan tahliye edildi. İkinci sütun ise “hamile bir kadın dahil 12 kadın, bir bebek dahil 6 çocuk ve diğer 12 kişi” tahliye edildi. Aynı zamanda 26 kadın, 10 çocuk ve 28 kişi de üçüncü koldan tahliye edildi.” ifadesine yer verildi.

Ulusal Afet Müdahale Gücü (NDRF) yetkilileri de bugün Tamil Nadu’nun Thoothukudi bölgesinde kurtarma operasyonları gerçekleştirdi.

Tamil Nadu Başbakanı MK Stalin, Yeni Delhi’den bir Haber konferans aracılığıyla güney Tamil Nadu’daki sel durumunu gözden geçirmek için bir toplantı düzenledi. Toplantıya Baş Sekreter Shiv Das Meena, gözetleme yetkilileri ve ilgili bölge koleksiyoncuları katıldı.

Meena ayrıca mahsur kalan insanların kurtarılması için silahlı kuvvetlere de başvurdu. Tamil Nadu’da eşi benzeri görülmemiş sel ve yağmurlara karşı Hint Ordusu, Donanması ve Hava Kuvvetlerinin yardıma çağrıldığını söyledi.

Günün erken saatlerinde Başbakan MK Stalin, devam eden yardım çalışmalarına yardımcı olmaları için yağmurun vurduğu bölgelerdeki parti kadrolarını yönlendirdiğini söyledi. Tamil Nadu başbakanı yardım çabalarını izlediğini ve yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.

Tamil Nadu’nun Tirunelveli, Thoothukudi, Kanyakumari ve Tenkasi gibi bazı bölgelerinde Pazar sabahından bu yana şiddetli yağışlar yaşanarak sellere neden oldu ve normal yaşamı aksattı.

Bölgede son birkaç gündür şiddetli yağışlar devam ederken, Kanyakumari şehrinin birçok bölgesinde de şiddetli su birikintileri ve su baskını meydana geldi.

Hindistan Meteoroloji Departmanı Tamil Nadu’nun güneyinde kırmızı alarm yayınladı ve Pazartesi günü bölgede ağır ila çok ağır ve hatta aşırı derecede şiddetli (204,4 mm’nin üzerinde) düşüşlerin devam etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Tamil Nadu hükümeti Pazartesi günü şiddetli yağışlar nedeniyle Tirunelveli, Thoothukudi, Kanyakumari ve Tenkasi bölgelerindeki tüm okullar, kolejler, özel kurumlar, bankalar ve finans kurumları için tatil ilan etti.

Bu arada Tamil Nadu Valisi RN Ravi, Tamil Nadu’nun selden etkilenen güney bölgelerindeki durumu gözden geçirmek ve maksimum düzeyde seferberlik sağlamak için yarın (19 Aralık) Raj Bhavan, Chennai’de üst düzey merkezi ve silahlı kuvvet yetkilileriyle bir toplantı düzenledi. Raj Bhavan’dan yapılan açıklamaya göre, kurtarma ve yardım için kaynak aktarıldı. (ANI)