Kargil Vijay Diwas: Savaş kahramanının kardeşi, bugün bile koşuya çıktığımda Vijyant'ın varlığını yanımda hissedebildiğimi söylüyor

Vijender Thapar, ağabeyi Yüzbaşı Vijyant Thapar'ın o sırada Pakistan'a karşı devam eden Kargil Savaşı'nda öldürüldüğüne dair bir telefon aldığında henüz 17 yaşındaydı. Aradan 25 yıl geçmesine rağmen o gün hâlâ hafızasında her zamanki gibi taze. Her şey 29 Haziran'da “kasvetli, hizmet dolu bir sesin” şunları söylediği bir telefon görüşmesiyle başladı: “Ordu Karargâhından arıyorum, kardeşiniz dün gece Hint Ordusunun en yüksek geleneklerine göre hayatını verdi.”

Vijender Thapar, Kargil Vijay Diwas'ta kardeşi Kaptan Vijyant Thapar'ı anıyor.

“Evde yalnızdım. Öğretmen olan annem okuldaydı ve babam Alwar'da görevliydi. Şok geçirdiğimi hatırlıyorum. İlk işim annemi arayıp eve gelmesini söylemek oldu. Bazı öğretmenler ne olabileceğini bildikleri için onlara eşlik etti” diyor Vijender.

O zamandan beri insanlığın muhtemelen kimsenin bilmediği bir yönünü öğrendiğini söylüyor.

“Olayların ortaya çıktıkça sırasını takip edebiliyorum. Bir telefon görüşmesinden, birkaç gün sonra cenazesinin gelişine son saygılarını sunmak için evimize akın eden insan seline ve törensel vedasına kadar tüm bu görüntüler hafızama kazındı” diyor. “İnsanlar evimizin önünde günün her saatinde kuyrukta bekliyorlardı. Cenazesinin getirildiği gün evimizin önünde 3,5 kilometrelik kuyruk vardı. 2 Temmuz'du ve hava kavurucu bir sıcaktı ama toplumun her kesiminden insanlar saygılarını sunmaya geldi. O kadar çok kişi çöktü ki…” diye anımsıyor.

Ayrıca Okuyun: Başbakan Narendra Modi, Vijay Diwas'ın 25. yıldönümünde Ladakh'taki Kargil Savaş Anıtı'nı ziyaret etti

Ordu gazisi Albay VN Thapar'ın oğlu Yüzbaşı Thapar, savaştaki cesaretinden dolayı ülkenin en yüksek üçüncü yiğitlik ödülü olan Vir Çakra'yı aldı. Ailesi ona Hint Ordusu'nun ana muharebe tankı “Vijayanta”nın adını vermişti.

Vijender Thapar'ın Kaptan Vijyant Thapar ile birlikte çekilmiş bir çocukluk fotoğrafı.

Vijender Thapar'ın Kaptan Vijyant Thapar ile birlikte çekilmiş bir çocukluk fotoğrafı.

“Şehadet haberi hızla yayıldı. Noida Stadyumu'ndaki Daler Mehendi konseri iptal edildi. Böyle bir şey sık sık olmaz ve bu da haberin öne çıkmasını sağladı. Bir insanlık tsunamisi evimizi vurdu” diyor Vijender.

Kardeşler yalnızca beş ay önce tanışmışlardı. Vijender o gün “aşırı aç” olduğunu hatırlıyor. “Birimi Delhi'den geçiyordu ve mola verdiler. Üniformayı giymenin heyecanıyla eve aceleyle geldi. Sarıldık, bana yiyecek bir şeyler ver dedi, o da yemeğini yiyip hızla askeri birliğine geri döndü.”

Bu arada aileye yazılan birkaç mektup ortaya çıktı; sonuncusu, uyandırdığı pek çok duygu nedeniyle internette dolaşmaya devam ediyor. Ve neden olmasın? 22 yaşındaki polis memurunun şu cümlesini dinleyin: “Pişman değilim. Yeniden insan olsam bile orduya katılıp ülkeme hizmet edeceğim.” “Mektup benim için her günümü cesaret ve samimiyetle yaşamam için bir rehber. Ne zaman bir zorlukla karşılaşsam, bu, kardeşimin en büyük zorlukla karşı karşıya olduğunun, diğer her şeyin üstesinden gelinebilsin diye onun yüzüne baktığının bir kanıtıdır. IMA'daki kursunun 25. yıl dönümü kutlamalarına katılan Vijender, “İhtiyacınız olan tek şey inançtır ve elde edeceğiniz şey de budur” diyor. “Kurs arkadaşları onu sıcak, neşeli bir subay ve etrafındaki insanlara ve eşyalara her zaman önem veren bir kardeş olarak sevgiyle hatırlıyor.”

Vijender Thapar, ordunun kardeşine adadığı Dras'taki helikopter pistinde.  Vijyant Helikopter Pisti olarak bilinir.

Vijender Thapar, ordunun kardeşine adadığı Dras'taki helikopter pistinde. Vijyant Helikopter Pisti olarak bilinir.

Hepimiz onun savaş alanındaki cesaretini biliyoruz, ancak konuyu kişiliğine çevirirsek, Vijender'ın, Vijyant'ın sevgiyle adlandırıldığı şekliyle 'Robin' hakkında söyleyecek çok şeyi var. “Başlangıçtan beri bir açık hava adamıydı, tüm faaliyetleri bir tür açık hava etkinliği içeriyordu. Yüzmek, koşmak, kriket yapmak ya da yürüyüş yapmak olsun, onu sandalyede otururken neredeyse hiç görmedik, her zaman ayaktaydı. Ergenlik yıllarının sonlarına doğru, belki de ergenlik çağının sonlarında ruhsal bir uyanış yaşadı ve akıl hocası olarak Yogi Baba'yı seçti. Vejetaryen oldu ve kendi harçlık payını vererek ya da ihtiyaç duydukları her türlü fiziksel yardımı sağlayarak ihtiyaç sahipleriyle daha fazla ilgilenmeye başladı” diyor.

Bugün Noida'daki aile evini ziyaret edecek olsaydık tüm kişisel eşyaları odasında muhafaza edilmiş olurdu. “Taktığı saatten güneş gözlüklerine, cüzdanına ve kamerasına kadar… birçok açıdan burası kendi odasındaki anılarının bir müzesi” diyor.

İnsanlar zaman zaman saygılarını göstermek için aile evini ziyaret ederler. “25 yıl sonra hâlâ şehitleri anmayı başaran bu millete çok şey borçluyum. Bizimki kadar büyük ve kalabalık bir ülkede bu milletten ve halkından beklediğimiz tek şeyin, mirasına saygı olduğuna inanıyorum. Ailelere malzeme sağlanması söz konusu olduğunda ordu büyük bir destek oluyor” diyor Kargil programı kapsamındaki ilk benzin istasyonu olan Lt Vijyant Motors'u da işleten girişimci Vijender.

Kardeşlerinin birlikte geçirdiği zamanı anlatan Vijender şöyle anımsıyor: “Mükemmel bir ağabey rolünü oynadı. Koruyucu, yol gösterici ve bağışlayıcıdır. Birlikte birçok oyun oynadık ve o aktiviteler sırasındaki duygularım konusunda çok olgun davrandı.”

Her ne kadar kardeşini sürekli özlese de acının biraz daha şiddetlendiği anlar da oluyor. “Akademiye hazırlanırken birlikte yaptığımız şeylerden biri de koşmaktı. Bu anı bana çok yakın, hatta bugün bile koşmaya gittiğimde onun varlığını yanımda hissediyorum. İkimizin de filtresiz bağlandığı, kalplerimizi birbirimize açtığımız bir an oldu. Ergenlik döneminde 5 yıllık bir yaş farkı olduğu için böyle anlar nadirdir.”

Eğer Vijyant bugün hayatta olsaydı ikisini bir arada nasıl hayal ederdi? “Bağımızın harika arkadaşlara dönüşeceğini düşünüyorum. O benim arkadaşım olurdu ve birbirimizin arkadaşlığından gerçekten keyif alırdık. Üstelik savaştan dönmüş olacaktı. Ve onun bu olayı anlaması hayatımı büyük ölçüde zenginleştirirdi” diye bitiriyor.