Kavitha'nın Delhi özel tüketim davasında acil çağrıları atlaması muhtemel | Dünya

Kalkınma uzmanlarının tanıdık raporuna göre, İcra Müdürlüğü (ED), Bharat Rashtra Samithi (BRS) lideri K Kavitha'yı tekrar çağırdı ve Delhi Tüketim Politikası 2021-22'deki usulsüzlük iddialarıyla bağlantılı olarak Salı günü sorgulanmak üzere görünmesini istedi. Pazartesi.

Eski Telangana başbakanı K Chandrasekhar Rao'nun kızı K Kavitha'nın, Delhi merkezli işadamı Sameer Mahendru'nun Indospirits Grubu ile olan ilişkisi hakkında sorgulanması bekleniyor. (HTtweet'ler-X)

Ancak Kavitha'nın çağrıyı atlaması muhtemeldir. BRS lideri veya partisi konu hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmasa da avukatı Nitesh Rana şunları söyledi: “Yüksek Mahkeme, Kavitha'nın çağrılmamasına karar verdi. Dolayısıyla bu mahkeme celbi mahkeme kararını ihlal ediyor.”

Amazon indirim sezonu geldi! Şimdi kendinize davranın ve tasarruf edin! buraya tıklayın

ED yetkililerine göre, eski Telangana başbakanı K. Chandrasekhar Rao'nun kızı Kavitha'nın, Delhi merkezli işadamı Sameer Mahendru'nun Indospirits Grubu ile olan ilişkisi hakkında sorgulanması bekleniyor. Ayrıca üyesi olduğu iddia edilen Güney Grubu'nun 500.000 dolar rüşvet ödediği iddiaları hakkında da sorgulanıyor. ₹Yetkililer, Aam Aadmi Partisi (AAP) liderlerine 100 crore ödendiğini ekledi.

BRS patronu, Mart 2023'te ED tarafından sorgulanmıştı. Federal kara para aklamayı önleme soruşturma kurumu, Kavitha'nın artık kaldırılmış olan özel tüketim vergisi politikasını etkilemedeki rolünü çözmeye çalışıyor. Ajans, Kavitha'nın, tüketim vergisi politikası formüle edildiği sırada içki işadamları ve politikacılarla buluşan AAP iletişim görevlisi Vijay Nair ile temas halinde olduğunu iddia ediyor.

Önceki sorgulaması sırasında Kavitha, eski denetçisi Butchibabu Gorantla'nın ve Nair ve diğerleriyle yapılan çeşitli toplantılarda çıkarlarını temsil eden Arun Ramchandra Pillai'nin ifadeleriyle karşı karşıya kaldı. Butchibabu Şubat ayında Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) tarafından tutuklanırken, Pillai geçen yıl Mart ayında acil servis tarafından tutuklandı.

Butchibabu, Şubat 2023'te acil servis yetkilileri önünde yaptığı açıklamada, bu süreçte “K Kavitha ile Delhi Başbakanı (Arvind Kejriwal) ve Delhi (eski) Başbakan Yardımcısı (Manish Sisodia) arasında siyasi bir anlayış vardı” dedi. ayrıca 19 ve 20 Mart 2021'de Vijay Nair ile tanıştım.”

Tüm iddiaları reddetti.

ED kısa süre önce Arvind Kejriwal'a dördüncü çağrıda bulundu ve 18 Ocak'ta görünmesini istedi.

Delhi hükümetinin 2021-22 için özel tüketim politikası şehrin zayıflayan içki işini canlandırmayı amaçlıyordu. Amaç, perakendeciler için satışa dayalı rejimi, telif hakkı rejimiyle değiştirmek ve kötü şöhretli metal ızgaralar olmadan daha şık mağazalar vaat ederek sonuçta müşterilere daha iyi bir alışveriş deneyimi sunmaktı. Politika aynı zamanda Delhi'de bir ilk olarak içki alımında indirim ve teklifler de getirdi.

Ancak plan, Delhi Vali Yardımcısı VK Saxena'nın rejimdeki usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma yapılmasını tavsiye etmesiyle aniden sona erdi. Bu, sonuçta politikanın zamanından önce iptal edilmesine ve yerine 2020-21 planının getirilmesine yol açtı; AAP, Saxena'nın selefinin, beklenenden daha düşük gelirle sonuçlanan bazı son dakika değişiklikleriyle hareketi sabote ettiğini iddia etti.

ED, zararı tüketim politikasındaki usulsüzlüklere bağladı ₹2.873 crore. ED bunun bir kısmını iddia etti ₹Delhi'nin tüketim politikası kapsamında üretilen 100 Crore komisyonu, AAP'nin 2022 Goa meclis seçimlerindeki seçim kampanyasında kullanıldı.

Güney grubu YSR Kongre Üyesi Magunta Srinivasulu Reddy, oğlu Raghav Magunta, Sarath Reddy (Aurobindo grubunun destekçisi), K Kavitha ve Sameer Mahendru'dan oluşuyor. Vijay Nair ve diğer içki işadamlarıyla yapılan toplantılarda Abhishek Boinpally, Arun Pillai ve Butchibabu tarafından temsil edildi.