Kejriwal, özel tüketim soruşturmasında 3 Ocak’ta ED huzuruna çıkmak istedi | Dünya

Konuya aşina olan yetkililer, Cuma günü İcra Müdürlüğü’nün (ED) Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ı çağırdığını ve 3 Ocak’ta teşkilatın huzuruna çıkması talimatını verdiğini söyledi. ED, Delhi tüketim politikası davasındaki kara para aklama iddialarını araştırıyor.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal (PTI)

Bir yetkili, “3 Ocak’ta soruşturma için çağrıldığını” doğruladı ancak daha fazla ayrıntı açıklamayı reddetti.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024’e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Elbette bu, federal teşkilatın davada Aam Aadmi Partisi (AAP) şefini üçüncü kez çağırışı, ancak Kejriwal’in ED tarafından ilk kez sorgulanması da olabilir.

Delhi CM, ED tarafından yayınlanan celbi “yasadışı” olarak nitelendirdi ve 2 Kasım ve 21 Aralık’ta olmak üzere iki kez celbi atladı.

Kejriwal ilk celbi atlasa da, teşkilata celbin üç şeyi yerine getirmediğini yazmıştı: soruşturmada tanık veya katılımcı olarak hangi sıfatla hazır bulunacağını açıklığa kavuşturmak, celbinin nedenlerini belirtmek ve katılıp katılmayacağını belirtmek bireysel kapasitesinde veya CM veya AAP düzenleyicisi olarak resmi rolünde – bunu bir “balıkçılık ve yürüyüş soruşturması” olarak adlandırıyor. Öğleden sonra, yani çağrının yapıldığı gün, Kejriwal bir mitingde konuşma yapmak üzere sandık başına giden Madhya Pradesh’teki Singrauli’ye uçtu.

21 Aralık Perşembe günü acil servis tarafından aranan Kejriwal, Hoshiarpur, Pencap’ta 10 günlük bir Vipassana meditasyon inzivası için planlanmış bir molaya gidiyordu. Ayrıca Acil Servis’e şunları yazdı: “Ben ülkenin vicdanlı, yasalara saygılı sıradan bir adamıyım ve yasalara uygun olarak bir çağrıya uymaktan çekinmiyorum, ancak sizin çağrınız (bana bildirildiği gibi) uygun değil. kanuna uygun.” Herhangi bir neden veya ihtiyaç belirtmeden, kasıtlı olarak sadece şahsen benim görünmemi istemeniz, beni taciz etme ve utandırma amacının göstergesidir.

Ayrıca, Vipassana’ya (başlangıçta 19 Aralık’ta başlaması planlanmıştı) gideceğini duyurmasının arifesinde, “aşırı dehşet ve endişe”yle çağrı aldığını da belirtti. Kejriwal’ın 30 Aralık’ta Delhi’ye dönmesi bekleniyor.

Daha önce Kejriwal aynı davayla ilgili olarak Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) tarafından sorgulanmıştı. İki federal kurum, Delhi’deki alkol politikası sürecinin bir parçası olarak iki farklı hususu inceliyor.

ED, davayla ilgili üst düzey AAP liderlerini, eski başbakan yardımcısı Manish Sisodia’yı ve Rajya Sabha milletvekili Sanjay Singh’i tutukladı. Toplamda en az 14 kişi teşkilat tarafından tutuklandı ve ED, AAP’nin “suç gelirlerinden” yararlanan kişi olarak soruşturması için mahkemeye başvurdu.

AAP, Kejriwal, Sisodia ve Singh tüm iddiaları reddetti ve davayı Birlik hükümetinin emriyle yapılan bir “cadı avı” ve “siyasi intikam” olarak nitelendirdi.

AAP yaptığı açıklamada, “Bu yalnızca AAP liderliğini hedef alan tamamen sahte bir davadır.” dedi. BJP mahkemede tek bir delil bile sunamadı. Bu, AAP’nin ülke genelinde artan popülaritesine karşı koymaya yönelik siyasi bir kan davasından başka bir şey değil. CM Arvind Kejriwal 20 Aralık’ta Vipassana’ya doğru yola çıktığı için başka bir çağrının alınıp alınmadığını doğrulayamıyoruz.”

Bu arada Delhi BJP başkanı Virendra Sachdeva şöyle dedi: “Delhi halkı, Başbakan Arvind Kejriwal’in 3 Ocak’ta herhangi bir özür dilemeden acil servis soruşturmasına katılacağını umuyor.” Son iki vakada Kejriwal, Soruşturmalardan bahanelerle kaçtı. Halk her şeyi anlayabilir. Kejriwal’in soruşturmadan kaçınması, onun içki dolandırıcılığına ve ardından gelen parasal işlemlere bulaştığını açıkça gösteriyor.”