Manish Sisodia, Delhi tüketim vergisi soruşturmasında eski sekreterle karşı karşıya | Dünya

Merkez Soruşturma Bürosu (CBI), geçtiğimiz dört gün içinde AAP lideri Manish Sisodia ile daha önce müfettişlere özel tüketim vergisi politikasındaki ani değişiklikleri anlatan eski sekreteri C Arvind ve eski Tüketim Komiseri Arava Gopi Krishna ile karşı karşıya geldi. Cumartesi günkü gelişmeye aşina.

AAP lideri Manish Sisodia, Cumartesi günü Yeni Delhi’deki Rouse Caddesi adliye binasının önüne çıkarıldıktan sonra. (PTI)

Delhi’nin eski Başbakan Yardımcısı Sisodia, Delhi’de 2021-22 tüketim vergisi politikasının uygulanmasında usulsüzlükler olduğu iddiasıyla ilgili soruşturmasıyla bağlantılı olarak geçen Pazar günü Merkezi Otorite tarafından tutuklandı. O sırada tüketim vergisi bakanı olan Sisodia, siyasetten sorumluydu. AAP lideri şu anda CBI gözetiminde.

C Arvind, Toptancılar için %12’lik bir kar marjı belirten Sisodia 18’in kendisini ihbar ettiğini ifşa ettiği için, Özel Tüketim Politikası Soruşturmasında yetkililer için önemli bir tanıktır. C Arvind ajanslara daha önce kar marjının %5 olduğunu ve değişikliği ancak o gün öğrendiğini söyledi.

Sisodia, kendisine yöneltilen tüm suçlamaları yanlış ve siyasi amaçlı olduğu gerekçesiyle reddetti. CBI’nin Pazartesi günkü tutuklama talebiyle ilgili tartışmalar sırasında, Sisodia’nın avukatları, taslağın LG’nin o zamanki ofisine gönderildiğini ve onaylandığını söyleyerek artan kar marjları suçlamasına karşı çıktı.

Bu taslak belgenin ayrıca, 14-17 Mart tarihleri arasında bir Delhi otelinde kaldıkları süre boyunca, Delhi’deki 32 içki bölgesinden dokuzunu toplu olarak aldıkları için şu anda kaldırılan özel tüketim vergisi politikasından yararlanan sözde “Güney Grubu” tarafından fotokopisinin çekildiği de iddia ediliyor.

Güney Grubu, YSR Kongre Üyesi Magunta Srinivasulu Reddy, oğlu Raghav Magunta, Sarath Reddy (Aurobindo Group’un destekçisi) ve K Kavitha (Telangana Başbakanı K Chandrasekhar Rao’nun kızı) ve Delhi merkezli işadamı Sameer Mahendru’dan oluşuyor. Vijay Nair ve diğer likör işadamlarıyla yapılan toplantılarda Abhishek Boinpally, Arun Pillai ve Butchibabu tarafından temsil edildi.

Sözde güneyli grubun tüm sanıkları, haklarındaki tüm iddiaları reddetti.

CBI’nin 17 Ağustos 2022’de dosyaladığı ilk istihbarat raporunda sanık olarak adı geçen Gopi Krishna, müfettişlere, CM Yardımcısının kendisine (Krishna) şirketin lisans almasını sağlamasını “kesinlikle” söylediğini söyledi.

İsmini vermek istemeyen bir CBI yetkilisi, “Sisodia, son dört gün içinde kapsamlı bir şekilde sorgulandı ve eski sekreteri ve ardından belirli şirketler ve bireyleri destekleyen politika değişiklikleri iddiaları nedeniyle tüketim vergisi komiseri ile karşı karşıya geldi” dedi.

Sisodia’nın daha fazla tutuklanmadan önce getirildiği Delhi’deki bir mahkemeye de Cumartesi günü soruşturmadaki gelişmeler hakkında bilgi verildi.

CBI mahkemeye, Sisodia’nın davada diğer iki “kilit tanık” ile de yüzleşmesi gerektiğini söyledi. Ajans ayrıca AAP liderini, tüketim vergisi politikasında değişiklik önermek üzere Delhi hükümeti tarafından oluşturulan bir uzmanlar panelinin tavsiyelerine dayanarak hazırlanan kayıp kabine notu hakkında daha fazla sorgulamak istiyor.

Beş günlük CBI duruşma öncesi tutukluluğunu Cumartesi günü tamamladıktan sonra, bir Delhi mahkemesi Sisodia’yı Pazartesi gününe kadar CBI nezaretine gönderdi.