Öğretmenler düşüş nedeni olarak Covid-19 değişikliklerini gösteriyor | Dünya

Orta Öğretim Merkez Kurulu (CBSE), 10. ve 12. sınıflar için sınav sonuçlarını Cuma günü açıkladı ve her iki sınıfın da genel geçme oranı, sınavların Covid-19 salgını nedeniyle iki bölüm halinde yapıldığı 2022 yılına göre düştü. Ancak bu yılki performans, pandemi öncesindeki 2019 yılına göre daha yüksek kaldı.

Öğrenciler Cuma günü CBSE sonuçlarından sonra kutlarlar. (HT fotoğrafı)

CBSE yetkilileri ve eğitimcileri, farklı sonuçları pandemi öncesi ve sonrası değerlendirme süreçlerindeki değişikliklere bağladı.

Bu yıl 10. Sınıf için genel geçme oranı, 2022’ye göre 1,28 puan daha düşük olan %93,12 iken, 2022’ye göre 5,38 puan daha düşük olan 12. Sınıf için %87,33 oldu 2019’da 10 ve 12. sınıflar için geçme oranı 91,1 oldu sırasıyla % ve %83,4.

Her iki sınıfta da 90 ve 95 üzerinden puan alan öğrenci sayısı da geçen yıla göre azaldı. Geçen yıl 236.993’e kıyasla 195.799’a kadar 10. Sınıf öğrencisi %90+ puan aldı ve geçen yıl 64.908’e kıyasla 44.297 aday %95+ puan aldı.

12. Sınıfta, geçen yıl 134.797 öğrenciye kıyasla bu yıl 112.838 öğrenci %90 veya üzerinde puan alırken, 2022’de 33.432 öğrenciye kıyasla 22.622 öğrenci %95 veya üzerinde puan aldı.

Ancak bu sefer 12. sınıfta birinci olanların sayısı 2019’a göre daha yüksek kaldı.

CBSE’deki yetkililer, sonucun, tüm konular için sınavların normlardan sapma olmadan yıllık modda yapıldığı pandemiden önceki yılla karşılaştırılması gerektiğini söyledi.

“Geçen yıl sınav iki bölümden oluşuyordu ve müfredat buna göre bölünmüştü. Bu kez, Kurul, öğrencilerin bir kerede tüm müfredat için hazır olmalarını sağlayan yıllık bir dönemlik uygulamaya devam etti. Bu nedenle, başarı oranı pandemiden önceki yıl olan 2019’a göre arttı” dedi.

Uzmanlar, bu yıl başarı oranındaki düşüşün nedeni olarak Covid-19’un neden olduğu değişiklikleri de gösterdi.

Delhi’deki Mount Abu Okulu müdürü Jyoti Arora, bu yıl 12. sınıf sınavlarına giren öğrencilerin önlerinde performans gösterme konusunda hiçbir deneyimleri olmadığını söyledi. “Pandemi nedeniyle Kurul 2021 denetimlerini gerçekleştiremedi ve sonuçlar alternatif bir değerlendirme yöntemi kullanılarak açıklandı. Bu parti ilk kez ortaya çıktı. Bu, genel performansı da etkilemiş olabilir,” dedi Arora.

Arora ayrıca birçok öğrencinin Ortak Üniversite Giriş Sınavına (CUET) hazırlanmaya odaklandığını söyledi. Arora, “Yönetim kurulu sınavları artık öğrencilerin üniversiteye kabul edilmelerine yardımcı olmuyor, bu yüzden artık buna odaklanmayabilirler,” dedi.

2020 ve 2021’de her iki sınıf için sonuçlar Yargıtay onaylı tablolama kılavuzuna göre açıklandı. 2020 yılında bazı sınavlar yapılamazken, kurul 2021 yılında tüm sınavları iptal etmek zorunda kaldı.

Kurul, 2020 ve 2021’de yaşananları önlemek için 2022 sınav serisinin sınavlarını iki yarıyılda gerçekleştirdi. Öğrencilerin iki yarıyıldaki performansları, kesin sonuçlar açıklandığında Yönetim Kurulu tarafından 30:70 oranında ağırlıklandırılmıştır. Kurul, 2022-23 sınıfı için yıllık bireysel sınavları yeniden başlattı.

10. sınıf sınavları 15 Şubat – 21 Mart, 12. sınıflar ise 15 Şubat – 5 Nisan tarihleri arasında yapılmıştır.

Başbakan Narendra Modi, bir dizi tweet ile sınavları geçen öğrencileri tebrik etti. “CBSE Sınıf XII sınavlarını başarıyla geçen tüm #ExamWarriors’ı tebrik ederiz. Modi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, sıkı çalışmaları ve kararlılıkları için bu gençlerle gurur duyuyorum.

Birlik Eğitim Bakanı Dharmendra Pradhan da öğrencileri tebrik etti ve sonuçların beklentilerini karşılamaması halinde cesaretlerinin kırılmaması gerektiğini söyledi. “Pek çok arkadaş beklentileri karşılamamış olabilir. Üzülmemelerini rica ediyorum. Tek bir test, bir kişinin yeteneklerini tanımlamaz. Çok çalışmaya ve hayallerinin peşinden koşmaya devam et. Başarı asla pes etmeyerek elde edilir” diye tweet attı.

Kurul’a göre, bu yıl 1.660.511 öğrenci 12. Sınıf sınavına girerek 1.450.174’ü geçti, 2.165.805 öğrenci ise 2.016.779’u geçmek üzere 10. Sınıf sınavına girdi.

Geçen yıl olduğu gibi, kızlar 10. sınıfta erkeklerden %1,98 ve 12. sınıfta erkeklerden %6 daha başarılıydı.

10. sınıfta kızların genel başarı oranı %94.25 iken, erkeklerin %92.27’si sınavları geçti. 12. sınıfta ise kız öğrencilerde genel başarı oranı %90,68, erkeklerde ise %84,67 oldu.

Trans öğrencilerin başarı oranı 12. sınıfta %60, 10. sınıfta %90’dı.

Bölgesel performansta, Thiruvananthapuram %99,91 genel geçme oranıyla her iki sınıfta da en iyi performansı gösterdi. Class 12’de en kötü performans gösteren bölge %78,05 ile Prayagraj ve Class 10’da %76,9 ile Guwahati oldu.

Önceki yıllarda olduğu gibi, Jawahar Navodaya Vidyalayas (JNV) 12. sınıfta %99.14 ve 10. sınıfta %97.51 başarı oranıyla her iki sınıfta da en iyi performansı gösterdi.

• YAZAR HAKKINDA

Fareeha Iftikhar, Hindustan Times Ulusal Siyasi Bürosu’nun Baş Muhabiridir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı denetler ve gazete için ulusal düzeyde rapor verir. Ayrıca cinsiyet, insan hakları ve çeşitli siyasi konularla ilgili konularda da yazıyor.
    …ayrıntılı olarak görün