Pawar, AAP’ye Hizmet Yönetmeliği konusunda destek sözü verdi | Dünya

Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) lideri Sharad Pawar Perşembe günü, Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal’ın Delhi hükümetinin idari yetkilerini kısıtlamayı amaçlayan merkezi hükümet düzenlemesine parlamentoda itiraz etme çabalarına destek sözü verdi.

Delhi Başbakanı Arvind Kejriwal ve Milliyetçi Kongre Partisi lideri Sharad Pawar Perşembe günü Mumbai’de. (HT fotoğrafı)

Mumbai’ye yaptığı iki günlük ziyaret sırasında Kejriwal ile görüştükten sonra Pawar, Delhi konusundaki bu sorunun çözüldüğüne inandığı için ülke liderleriyle ilişkilerini kullanacağını ve muhalefet partileri arasında fikir birliğini desteklemek için diğer eyaletlere ulaşacağını duyurdu.

“Bu, parlamenter demokrasiye bir saldırı olarak görülmelidir. Soru şu: Devleti kim yönetecek? Seçilmiş veya atanmış memurlar karar verme yetkisine sahip olacak mı? Pawar, “Demokrasiyi korumak için savaşmanın zamanı geldi” dedi.

Birlik hükümeti, 19 Mayıs’ta bir kararname yayınlayarak, bir Yüksek Mahkeme anayasa mahkemesinin Delhi bürokratlarını kontrol etme yetkilerini Vali Yardımcısından (LG) Delhi hükümetine kaydıran bir kararını fiilen bozdu. Yönetmelik ayrıca bir Ulusal Sermaye Kamu Hizmeti Otoritesi ile memurların nakli ve geçici görevlendirmesi için bir Kamu Hizmeti Komisyonu kurulmasını sağlar.

Yönetmelik, LG’yi transferler ve görevlendirmelerle ilgili konularda karar vermede “tek takdir yetkisini” kullanabilecek nihai merci haline getirmektedir.

Kejriwal, düzenlemeye karşı tüm muhalefet partilerinin desteğini istiyor.

“Yarın bu konuyu görüşmek üzere Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge ve Rahul Gandhi ile bir görüşme talep etmeyi planlıyorum” dedi.

Mumbai ziyaretinin son gününde Kejriwal, YB Chavan Merkezinde Pawar ve diğer üst düzey NCP liderleriyle bir araya geldi. Ajit Pawar, Chhagan Bhujbal, Sunil Tatkare ve Dilip Walse-Patil gibi kıdemli NCP liderleri, YB Chavan Merkezinde AAP heyetini karşıladı.

Bir gün önce Shiv Sena (UBT) patronu Uddhav Thackeray, Matoshree Kejriwal’a destek sözü vermişti.

“Bu bir milli meseledir. Kejriwal, Pawar Saheb ülkenin en saygın liderlerinden biri ve ondan taraflar arasında uzlaşma sağlanmasına yardım etmesini istedim” dedi.

“Tasarı, hiçbir partinin çoğunluğa sahip olmadığı Rajya Sabha’da başarısız olursa, 2024 genel seçimleri için yarı final turu olarak görülebilir.” BJP dışındaki tüm partiler birleşirse tasarının geçmeyeceği konusunda ısrar etti.

56 yıllık parlamenter demokrasi deneyimine dayanan Pawar, çoğu ulusal liderle kişisel ilişkiler geliştirdiğini söyledi.

“Halk tarafından seçilmiş bir hükümete saldırı yapıldığında, bu hükümet savunulmalıdır. Pawar, Kejriwal’a “Bu nedenle, bu amaç için desteklerini aramak üzere diğer eyaletlere gitme sorumluluğunu alıyorum” dedi.

Kejriwal, iktidardaki BJP’yi Maharashtra ve Delhi de dahil olmak üzere birçok eyalette seçilmiş hükümetleri baltalamak için çeşitli yöntemler kullanmaya çalıştığı iddiasıyla eleştirdi.

“Bir ülkenin halkı BJP’ye bağlı olmayan bir hükümeti seçtiğinde, BJP liderliğindeki merkezi hükümet üç adımda karşılık verir” dedi. İkincisi, iktidar partilerini bölmek ve hükümeti devirmek için milletvekillerine gözdağı veriyorlar. Son olarak, MLA’ları “satın almazlar” veya “kırmazlarsa” yetkilerini ellerinden almak için bir kararname çıkarırlar.”

Kejriwal’a Punjab Baş Bakanı Bhagwant Mann, Sanjay Singh ve Raghav Chaddha ve Delhi Eğitim Bakanı Atishi dahil olmak üzere birkaç AAP üyesi eşlik etti.

Mann, Hindistan’ın dünyanın en büyük demokrasisi olarak selamlansa da “demokrasinin her gün farklı şekillerde baltalandığını” kaydetti.

Delhi BJP, tekrarlanan yorum taleplerine yanıt vermedi.

• YAZAR HAKKINDA

Faysal, siyasi ekibin bir parçasıdır ve devlet idaresinden ve devlet siyasetinden sorumludur. Ayrıca NCP’yi de kapsar.
    …ayrıntılı olarak görün