#ScamAlert: Merhaba, ben bir Delhi polis memuru arıyorum! Ya da değil? | Dünya

Rastgele bir numaradan bir arama alırsanız ve karşıdaki kişinin “Main SHO bol raha hun” dediğini duyarsanız, paniklemek yerine durun ve kontrol edin. Banka hesabınızdan temiz bir şekilde parayı çalabilenler bir Delhi Polisi değil, bazı dolandırıcılar olabilir.

Hindistan’ın dört bir yanından kendisini Delhi polisi olarak tanıtan kişilerden gelen aramalar bildirildi. Size de böyle bir çağrı geldi mi? (Fotoğraf: Shutterstock)
Twitter aracılığıyla böyle bir vakayı bildiren ve bunu Delhi Polisi Siber Suç Hücresine bildirmesi tavsiye edilen şikayetçilerden birinin tweet'i.

Twitter aracılığıyla böyle bir vakayı bildiren ve bunu Delhi Polisi Siber Suç Hücresine bildirmesi tavsiye edilen şikayetçilerden birinin tweet’i.

Son zamanlarda benzer bir şekilde dolandırılan birçok şikayetçiden biri, Jogabai Extension’da homeopatik bir doktor olan Dipanjan Deb’dir. “Bir gün bir telefon aldım ve bunun gerçek bir arama olduğunu varsaydım, çünkü cüzdanımı sadece bir gün önce kaybetmiştim ve gerçekten onun için aramıştım. Bu yüzden başvuruyu işlemek için OTP numarasını ilettim. gideceğini bilmiyordum ₹Hesabımdan 70.000! O zaman ATM kartımı bloke edip olayı bildirmekten başka çarem kalmadı.”

Deb aldatılırken, Shakti Vihar merkezli bir iş adamı olan Jayesh Mehrotra akıllıca hareket etti. “Bir gün akşam 22.00 sıralarında bir telefon aldım ve karşı taraftaki adam Delhi Polisinden aradığını söyledi. Şaşkına dönmüştüm,” diye hatırlıyor o anda ne olacağı hakkında en ufak bir fikri olmadan yatağa düşmenin eşiğinde olan Mehrotra: “Arayan kişi bana kardeşimin bir kaza geçirdiğini ve bir arabada olduğunu söyledi. Kliniği tedavi edilmek üzere kaza mahalline yakın özel bir hastaneye götürüldü. Daha sonra kardeşimin tedavisi için paraya ihtiyaç olduğu için mesajla göndereceği QR kod ile ödeme yapmamı istedi. Tabii bu haberi duyan herkes paniğe kapıldı, ben de öyle. Ama ben kardeşimin güvenliği için endişelenip hastaneye gitmek üzereyken, kardeşimin o gün bir iş için Patna’ya (Bihar) gittiği için şehir dışında olduğunu fark ettim. Hemen kardeşimin numarasını aradım ve güvende olduğunu öğrendim. Daha sonra, bir önceki aramayı aldığım numarayı hemen engelledim ve bundan sonra bir daha mesaj almadım. Tanrıya şükür ödemeyi yapmadım.”

Resmi Delhi Polisi Twitter hesabından bir not.

Resmi Delhi Polisi Twitter hesabından bir not.

Konu ortaya çıkar çıkmaz Delhi Polisi, insanları bu tür aramaları bildirmeleri konusunda uyarmak için Twitter hesaplarına bir bildirim yükledi. Yeni Delhi Siber Polis Karakolu SHO’dan Vijay Pal bize şunları söylüyor: “Her gün en az sekiz kişiden Delhi Polisinin onları dolandırdığından şikayet eden telefonlar alıyoruz. Şikayetçiler, aramaların çoğunda kendilerini arayan kişinin Rohini polisinin amiri olduğunu iddia ettiğinden bahsetmiştir. Gerçekte, bu pozisyona kimseyi atamadık. Bu nedenle insanlara bu tür çağrılara karşı dikkatli olmalarını ve güvende olmalarını tavsiye ediyoruz.”

Aslında, bu tür dolandırıcılık aramaları sadece Delhi-NCR ile sınırlı değil, aynı zamanda diğer şehirlerin sakinleri tarafından da cevaplanıyor. Alıcılardan biri olan Bengaluru’da bir insan kaynakları müdürü olan Anjali Singh şunları söyledi: “Delhi Polis Karakolundan önemli bir belge almam gerektiğini söyleyen otomatik bir arama aldım. Daha sonra, Rohini’deki bir Delhi polis karakolunun SP’si olduğunu iddia eden biriyle bağlantı kuruldu ve bu adam, ATM kartımın CBI’da bir kara para aklama davasında kullanıldığını ve bazı kanıtları paylaşmak için görüntülü arama yapmak istediklerini söyledi. karşımda buldu Bana doğrudan Bengaluru’daki CBI ofisine veya yakındaki karakola gitmeyi tercih edeceğim söylendiğinde, telefondaki adam bağırmaya başladı ve polisin 30 dakika içinde benimle olacağını söyleyip telefonu kapattı. Benim yerimde daha yaşlı biri olsaydı, korkmuş hissedebilir ve teslim olabilirlerdi.

Hileli aramalar/mesajlar nasıl tanınır:

Mesajlarda gramer ve yazım hatalarına bakın.

Acil veya kaygı uyandıran mesajlara veya aramalara dikkat edin.

Herhangi bir tutarsızlık için gönderenin ayrıntılarını kontrol edin. Alınan mesajın, genellikle isteğe bağlı bir işlemi tamamlamak için kullanılan bankanızla aynı koddan olduğundan emin olun.

Şüpheli bağlantıları ve ekleri açmaktan kaçının.

Ağ sağlayıcınızla arama kaynağını kontrol edin.

– Siber Güvenlik Uzmanı Vasu Maurya’nın Katkıları

Aşağıdakileri önlemek ve bildirmek için:

Delhi Polisi Siber Hücre Yardım Hattı 1930’u 7/24 arayın.

www.cybercrime.gov.in adresinden Delhi Polisine yazın ve şikayetin ayrıntılarını verin

En yakın karakolu ziyaret edin ve sizinle temasa geçilen saati, tarihi, numarayı ve arayanın iddiasının niteliğini belirtin.

OTP, ATM PIN’i, CVV/kartınızın son dört hanesi, ev adresi vb. gibi kişisel bilgi taleplerine karşı dikkatli olun.

Yazar Tweetleri @maishascribbles

Daha fazla hikaye için Facebook’u takip edin ve twitter

• YAZAR HAKKINDA

Manvi Singh, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için sanat, kültür ve kampüs hakkında yazıyor. …ayrıntılı olarak görün