Sporcular Delhi’deki sıcağa ayak uyduruyor ve nasıl | Dünya

Delhi’nin sıcağı korkaklara göre değil! Ve burada başkentte antrenman yapan sporcular için antrenman seanslarını kaçırmadan sağlıklı kalmak oldukça zor. Bazıları kararlı yüzlerinden terler damlayarak sahada süzülürken, gazoz dolu şişeleri taşıyor, bazıları ise antrenman programlarını özel bir yaz diyetine göre ayarlıyor.

Sporcular (sol üstten saat yönünde) Aniket Gupta, Shubham Sheoran, Namrata Hooda ve Mohit Sehrawat, başkentte artan sıcaklıklara rağmen antrenman sahasında ellerinden gelenin en iyisini nasıl yaptıklarını paylaşıyorlar.
Shubham Sheoran, yaklaşan Asya Oyunlarına hazırlanmak için her gün 8-9 saat antrenman yapıyor.

Shubham Sheoran, yaklaşan Asya Oyunlarına hazırlanmak için her gün 8-9 saat antrenman yapıyor.

Shubham SheoranVasant Kunj’da yaşayan 25 yaşındaki hentbolcu, yaz aylarında uyku saatlerinin nasıl azaldığını ve milli kampta antrenman yapmak için Delhi ile Haydarabad arasında gidip geldiğini anlatıyor; Asya Oyunları’na seçilecek. “Delhi’deyken Jawaharlal Nehru Stadyumu veya Talkatora Kapalı Stadyumu’ndaki antrenmanlara katılıyorum. Sabah antrenmanının bir parçası olarak genellikle sabah 8’de çalışmaya başlardık. Ama bugünlerde çalar saatimiz sabah 4.30’da çalıyor, çünkü sabah 5’te sahada olmamız gerekiyor. Bu seans sabah 11:00’de bitiyor ve ardından akşam 17:30’da antrenmana devam ediyoruz. Bu, yoğun ısıtma dönemlerinden kaçınmak için geciktirilen süredir. Sonuç olarak, zar zor dört ila altı saat uyuyorum. Bu aşırı yaz olmasaydı, tam sekiz saat uyumuş olurdum… Diyet söz konusu olduğunda, daha fazla su içmeye ve karpuz, salatalık gibi su açısından zengin, lif açısından zengin yiyecekler yemeye çalışıyoruz. Normalde BCAA ve glikoz enerjimizi yüksek tutan içeceklerdir.”

Mohit Sehrawat sezon dışında formda kalmak ve gelecek maçlara hazırlanmak için spor salonuna gidiyor.

Mohit Sehrawat sezon dışında formda kalmak ve gelecek maçlara hazırlanmak için spor salonuna gidiyor.

Mohit Sehavat25 yaşındaki Kabaddi oyuncusu, Hindistan Demiryollarında ve Paharganj demiryolu yerleşkesinde Kıdemli Ulusal Kabaddi Şampiyonası (erkekler) için trenlerde bilet denetçisidir. “Kışın proaktif bir diyet, fitness rejimi ve Kabaddi Oyunları için antrenman yapıyoruz. Ama yaz benim woh sab mümkün nahi hai. Çok şükür yaz mevsimi düşük ve neredeyse hiç maçımız yok. Ancak formda kalmamız ve bu nedenle klimasız spor salonunda antrenmana başvurmamız gerekiyor. Antrenmanlarımız yaz aylarındaki kadar yoğun olmadığı için yüksek proteinli beslenmemiz de bekleniyor.”

Aniket Gupta, yaz antrenmanları sırasında serinlemek için günde iki karpuz yer.

Aniket Gupta, yaz antrenmanları sırasında serinlemek için günde iki karpuz yer.

Aniket Gupta32 yaşındaki karate oyuncusu, şiddetli yaz sıcağının bir sporcunun performansını kesinlikle etkileyebileceğine inanıyor. “Sporcular olarak, ister sıcak yaz günlerinde, ister serin, soğuk kışlarda, hava durumuna karşı hassas olmaktan kaçınmalı ve vücudumuzu gerekli antrenmana göre ayarlamalıyız. Yaklaşan ABD Açık Karate’ye hazırlanan bir IRS yetkilisi olan Gupta, “Bu tür rahatsızlıklar, hedefimize ulaşma konusundaki şevkimizi ve samimiyetimizi etkilememeli” diyor ve günde iki karpuz üzerine yemin ediyor! “Kilomu ve yağ içeriğimi vücut bölgelerimde tuttuğumun farkındayım, bu nedenle günlük diyetim her zaman kısıtlı. Yaz sıcağıyla mücadele etmek için bol sıvı ve susuz kalmayı önlemek için bol su içiyorum. Beslenmem de daha çok kuru ve mevsim meyvelerinden oluşuyor.”

Namrata Hooda, sahada hızlı ilerlemek için yaz boyunca daha hafif bir diyete geçti.

Namrata Hooda, sahada hızlı ilerlemek için yaz boyunca daha hafif bir diyete geçti.

Namrata HoodaPaharganj’da yaşayan ve yerel demiryolunun basketbol sahasında antrenman yapan 25 yaşındaki basketbolcu, yaklaşan ulusal basketbol şampiyonasında yazın şansını tehlikeye atmasına izin veremez; Hindistan Basketbol Federasyonu tarafından düzenlenen “Uygulama seanslarım sırasında kendimi her zaman yeterince sulu tutarım. Antrenörüm son zamanlarda yüksek sıcaklıkları ve ne kadar ısındığına dair haberleri görünce, minimum miktarda su içmemi tavsiye etti, çünkü bu bizi şişkin hissettirebilir ve aynı zamanda potaya nişan alırken daha yükseğe zıplamamızı da engelleyebilir! Ayrıca yaz aylarında klimadan uzak durmamız tavsiye ediliyor çünkü klima sadece dışarıda güneşli bir sahada oynarken nefesimizi kesiyor.”

Yazar Tweetleri @maisha_scribbles

Daha fazla hikaye için Facebook’u takip edin ve twitter

• YAZAR HAKKINDA

Manvi Singh, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için sanat, kültür ve kampüs hakkında yazıyor.
    …ayrıntılı olarak görün