Vietnam Hangi Antlaşma Ile Ikiye Ayrıldı ?

Sabrinnisa

Global Mod
Global Mod
Vietnam Hangi Antlaşma ile İkiye Ayrıldı?

Vietnam'ın bölünmesi, Soğuk Savaş döneminin etkileriyle ve bölgedeki siyasi çalkantılarla derinleşen karmaşık bir sürecin sonucudur. Ülke, 20. yüzyılın ortalarında iki farklı ideolojik blok arasında bölünmüş ve uzun yıllar boyunca bu durumdan etkilenmiştir.

Fransız Sömürge Dönemi ve İlk Bölünme

Vietnam, 19. yüzyılın sonlarından itibaren Fransız sömürge yönetimi altına girmiştir. Fransızların hakimiyeti, ülke genelinde yoğun bir halk direnişi ve milliyetçi hareketlerle karşılanmıştır. II. Dünya Savaşı'nın ardından Japon işgali ve savaş sonrası siyasi karmaşa, Vietnam'da bağımsızlık arayışlarını güçlendirmiştir.

Cenevre Antlaşması ve İkinci Bölünme

Vietnam'ın modern tarihindeki en önemli dönemeçlerden biri, 1954 yılında imzalanan Cenevre Antlaşmasıdır. Bu antlaşma, Fransızların Vietnam'dan çekilmesini ve ülkenin kuzey ile güney olarak iki bölgeye ayrılmasını sağlamıştır. Kuzey Vietnam, Komünist Hồ Chí Minh yönetimi altında birleşik bir devlet olarak kalmışken, Güney Vietnam ABD destekli anti-komünist bir yönetim tarafından kontrol edilmiştir.

Soğuk Savaş'ın Etkileri ve İç Savaş

Cenevre Antlaşması'nın ardından Vietnam'da iç savaş hız kazanmış, güçler arası ideolojik çatışmalar ve dış müdahaleler yoğunlaşmıştır. Güney Vietnam'da ABD destekli yönetim ile Kuzey Vietnam'daki Komünist yönetim arasındaki çatışma, 1960'larda ve 1970'lerin başında tırmanarak Vietnam Savaşı'na dönüşmüştür.

Paris Barış Antlaşması ve Birleşme

Vietnam Savaşı'nın sona ermesiyle, 1973 yılında Paris Barış Antlaşması imzalanmıştır. Bu antlaşma ile ABD güçleri Vietnam'dan çekilmiş ve savaş sona ermiştir. 1975 yılında Kuzey Vietnam, Güney Vietnam'ı askeri olarak yenerek ülkeyi birleştirmiş ve Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti adı altında tek bir devlet olarak yeniden yapılandırılmıştır.

Sonuç

Vietnam'ın bölünmesi ve sonrasındaki birleşmesi, Soğuk Savaş döneminin bölgedeki etkilerini ve küresel güçler arasındaki çekişmelerin Vietnam halkı üzerindeki yıkıcı etkilerini gözler önüne sermektedir. Bu süreç, Vietnam'ın modern tarihinde önemli bir yer tutmakta ve ülkenin toplumsal, ekonomik ve siyasi yapısını derinden etkilemiştir.