Windows 10 Ekran Kaydı Nasıl Alınır ?

Sabrinnisa

Global Mod
Global Mod
**Windows 10 Ekran Kaydı Nasıl Alınır?**

Giriş

Windows 10 kullanıcıları için ekran kaydı almak oldukça yaygın bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ekran kaydı, eğitim amaçlarıyla, oyun oynarken veya bir sunum hazırlarken kullanışlı bir araçtır. Bu kılavuzda, Windows 10'da ekran kaydı nasıl alınır adım adım açıklanmıştır. Bu işlem, kullanıcıların herhangi bir üçüncü taraf yazılıma ihtiyaç duymadan doğrudan Windows 10'un entegre özelliklerini kullanarak ekranlarını kaydetmelerini sağlar.

1. Windows 10'un Entegre Ekran Kaydı Aracını Kullanma

Windows 10, kullanıcıların ekranlarını kaydetmelerini sağlayan entegre bir araca sahiptir. Bu aracı kullanmak oldukça kolaydır. İlk olarak, ekran kaydı almak istediğiniz uygulamayı veya ekranı açın. Ardından, klavyenizdeki "Windows" ve "G" tuşlarına aynı anda basın. Bu, Windows 10'un oyun çubuğunu açacaktır. Oyun çubuğunda, "Kayıt Başlat" düğmesini tıklayarak ekran kaydını başlatabilirsiniz.

2. Xbox Game Bar'ı Kullanma

Windows 10'un Xbox Game Bar özelliği, oyun oynarken veya diğer uygulamaları kullanırken ekran kaydı almanıza olanak tanır. Xbox Game Bar'ı açmak için "Windows" ve "G" tuşlarına aynı anda basın ve ardından "Xbox Game Bar'ı aç" seçeneğini tıklayın. Xbox Game Bar'ı kullanarak ekran kaydı başlatmak için "Kayıt" düğmesini tıklayın.

3. Üçüncü Taraf Yazılım Kullanma

Windows 10'un entegre araçları dışında, kullanıcılar üçüncü taraf yazılımları da kullanarak ekran kaydı alabilirler. Örneğin, OBS Studio, Bandicam veya Camtasia gibi popüler ekran kayıt yazılımları mevcuttur. Bu yazılımlar genellikle daha fazla özelleştirme seçeneği sunar ve kullanıcıların daha profesyonel bir ekran kaydı deneyimi elde etmelerini sağlar.

4. Ekran Kaydı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran kaydı alırken, bazı önemli noktalara dikkat etmek önemlidir. Öncelikle, kayıt sırasında gereksiz uygulamaları kapatmak veya bildirimleri sessize almak, kaydı daha temiz ve düzenli hale getirecektir. Ayrıca, ekran kaydı sırasında bilgisayarın kayıt işlemine yetecek kadar güçlü olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Zira yetersiz sistem kayıt sırasında performans düşüklüğüne neden olabilir.

5. Ekran Kaydını Düzenleme ve Paylaşma

Ekran kaydını aldıktan sonra, düzenleme ve paylaşma aşamasına geçebilirsiniz. Windows 10'un entegre Video Oynatıcı uygulaması veya diğer video düzenleme yazılımlarıyla kaydettiğiniz videoları düzenleyebilirsiniz. Daha sonra, sosyal medya platformlarına veya video paylaşım sitelerine yüklemek için videoları uygun formatlarda kaydedebilirsiniz.

6. Yardım Alma

Windows 10'da ekran kaydı almakla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, Microsoft'un resmi destek kanallarından veya Windows topluluk forumlarından yardım alabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızın teknik desteğinden sorumlu olan kişilere danışarak sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Sonuç

Windows 10'da ekran kaydı almak oldukça kolaydır ve çeşitli seçenekler sunar. Entegre araçları kullanarak veya üçüncü taraf yazılımları tercih ederek, kullanıcılar ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilirler. Ancak, herhangi bir sorunla karşılaşmaları durumunda, her zaman Microsoft'un resmi destek kanallarından veya uzmanlardan yardım alabilirler. Ekran kaydı alırken, dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır ve bu noktaların göz ardı edilmemesi önemlidir.