Yaz Tatili: Delhi Sakinleri Zoo-La-La’ya Gidiyor! | Dünya

Haziran ayının ilk on gününde 74.000’den fazla ziyaretçi, Mayıs ayındaki yaklaşık 50.000’e kıyasla Delhi Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etti. Asya filinden beyaz kaplana kadar keşfedilecek çok şey var. Zaten orada bulundun mu?

İki Asya fili ve bir Afrika fili yazın serin kalmalarını sağlamak için salatalık ve kavunla besleniyor. (Fotoğraf: Gökul VS/HT)
İki beyaz kaplan kısa süre önce iki yavrunun ebeveyni oldu ve yavrularına büyük bir pamuklu çarşafla kaplı ve hava soğutucularla çevrili bir inde bakıyorlar.  (Fotoğraf: Anurag Mehra/HT)

İki beyaz kaplan kısa süre önce iki yavrunun ebeveyni oldu ve yavrularına büyük bir pamuklu çarşafla kaplı ve hava soğutucularla çevrili bir inde bakıyorlar. (Fotoğraf: Anurag Mehra/HT)

Artan sıcaklıkla birlikte, hayvanların diyetinde Delhi yazını sürdürmelerine yardımcı olan küçük bir değişiklik var. “Hayvanların yaz diyeti, onları sulu tutmak için daha fazla meyve ve salata içeriyor. Delhi’deki Ulusal Zooloji Parkı’nın yöneticisi Akanksha Mahajan, “Memeliler öğle yemeği molasından sonra barınaklarından ayrılıyor” diyor.

Delhi Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret eden ebeveynler ve çocuklar için yaz, hayvanat bahçesini ziyaret etme beklentisini azaltmak için çok az şey yapıyor, Delhi Ulusal Zooloji Parkı Müdür Yardımcısı Anamika’nın paylaştığı gibi: “Ziyaretçi sayıları arttıkça, birçok insanın geldiğini görmeyi umuyoruz. Bu yaz hava önceki yıllara göre çok daha iyi olduğu için bu ay rakamlar.

İki leopar gibi, büyük kedilerin her biri altı kilo etle besleniyor, bu da kışın olduğundan bir kilo daha az.  (Fotoğraf: Gökul VS/HT)

İki leopar gibi, büyük kedilerin her biri altı kilo etle besleniyor, bu da kışın olduğundan bir kilo daha az. (Fotoğraf: Gökul VS/HT)

Hayvanat bahçesini ziyaret eden hayvanat bahçesi fanatiklerinden biri olan Jaipur’da ikamet eden Archana Rawat şöyle anlatıyor: “Hayvanat bahçesini keşfetmek için kuzenlerimi yanıma aldım. Jaguarı gördüğümde şaşırdım çünkü bu görkemli hayvan Jaipur Hayvanat Bahçesi’nde yok.”

Başka bir ziyaretçi olan Harsh şunları ekliyor: “Afrika fili Shankar yaklaşıp hortumunu neşeyle sallamaya başladığında çitin hemen içinde duruyordum! Bu kadar büyük bir hayvanın nasıl yıllardır burada tutulup Hindistan’ın iklim koşullarına uyum sağlamasına hayret ediyorum.”

Rahatlatıcı bir yolculuk için atlayın ve inin!

Ziyaretçiler, hayvanat bahçesinin hemen ön kapısında pille çalışan bir arabaya binebilir ve tüm gün süren yolculuk için ödeme yaptıktan sonra bir bileklik alacaklar. Bu arabalar, çeteyi tanıttıktan sonra inip başka bir arabayı çağırabileceğiniz her hayvan ağılında durur.

Fiyat: ₹70 (yetişkinler için), ₹30 (çocuklar için)

Canlı deneyimleyin

Ne: Ulusal Zooloji Parkı

Nerede: Mathura Yolu (Eski Kale yakınında)

Ne zaman: Cumartesiden Perşembeye (Cuma günleri kapalı)

Saat: 8:30 – 16:30

giriş: ₹80 (yetişkin), ₹40 (5-12 yaş arası çocuklar), 5 yaş altı çocuklar için ücretsiz

Yazar Tweetleri @maishascribbles

Daha fazla hikaye için Facebook’u takip edin ve twitter

• YAZAR HAKKINDA

Manvi Singh, günlük eğlence ve yaşam tarzı eki HT City için sanat, kültür ve kampüs hakkında yazıyor. …ayrıntılı olarak görün