Yerel halk Delhi'deki üniversite festivallerinden bıktı ve acılarını paylaşıyor

Gece gökyüzünü delen konser ışıklarının canlı parıltısı ve diğer tüm sesleri bastıran titreşimli ritimler arasında, bir şarkıcı genç seyircilerden oluşan bir denizi büyülüyor. Bu gösteri, devam eden festival sezonunda Delhi'deki kolejlerde tanıdık bir manzara haline geldi. Ancak kampüs sınırlarının ötesinde kakofoninin sona ermesini sabırsızlıkla bekleyen insanlar var. Bu insanlar kim? Bunlar, kutlamaların neden olduğu hayatlarının bozulmasından rahatsız olan, özellikle kampüs dışındaki kolejler olmak üzere komşu bölgelerin sakinleridir.

Üniversite etkinlikleri için gelen öğrenci seli artık komşu yerleşim bölgelerine de yayılan bir sıkıntıdır. (Fotoğraf: Raajessh Kashyap/HT (yalnızca temsil amaçlıdır))

Üniversite kampüsünün kenarından caddeye doğru uzun katılımcı kuyrukları oluşuyor ve bu da bir çıkmaza yol açıyor. Örneğin Netaji Subhas Teknoloji Üniversitesi (NSUT) festivali Moksha Innovision 2024 sırasında Dwarka Sektör 3'teki trafik sıkışıklığını ele alalım. “Necefgarh'a giden yolda sadece arabalar değil, aynı zamanda elektrikli çekçekler, kamyonetler ve hatta kamyonlar da mahsur kaldı” diyor Shyamalima Kakati, Dwarka'daki Sewak Park'ta yaşayan bir sanatçı. Kendisi şöyle açıklıyor: “Misafir öğrenciler araçlarını servis şeridine park ettiler, bu da bölge sakinlerinin metro istasyonuna gidiş-dönüş yolunu engelledi. Üç gün süren festivalde, park halindeki arabaların bıraktığı dar aralıktan bir elektrikli çekçek bile ilerlemeye çalıştı. Sonuç olarak Najafgarh üzerinden dolambaçlı yoldan gitmek zorunda kaldık, bu da 10 dakikalık işe gidiş geliş yolculuğuma 40 dakika daha ekledi.”

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Yazılım mühendisi ve Dwarka'daki Sektör 4 sakini Sanjana Sharma, tampon tampona trafik sıkışıklığının kurbanı oldu ve şunu ekliyor: “King'in üniversitedeki performansının olduğu akşam o kadar çok koşuşturma vardı ki, aslında bir yere gitmek zorunda kaldım. taksimden inip eve yürüyorum. Ama mesele sadece aceleyle ilgili değil. Müzik her gün saat 23.00'e kadar çalındı. Çok rahatsız ediciydi ve bu kadar gürültülü bir ortamda uyumak zorlaşıyordu.”

Yakın zamanda tamamlanan festival sırasında DTU'nun önündeki trafik sıkışıklığından bir görüntü.  (Fotoğraf: Kriti Kambiri/HT)

Yakın zamanda tamamlanan festival sırasında DTU'nun önündeki trafik sıkışıklığından bir görüntü. (Fotoğraf: Kriti Kambiri/HT)

Rohini sakinleri de Delhi Teknoloji Üniversitesi'nin (DTU) EngiFest '24'te benzer zorlu bir durumla karşılaştı. Rohini Sektör 17'de reklam yöneticisi olan Sanvi Singh şöyle diyor: “Öğrencilerin festivallerini kutladıkları günlerde araba sürmenin ya da taksiye binmenin zaman kaybı anlamına geleceği için hiçbir anlamı olmadığını zaten biliyorum. “Günüm hareketsiz trafikte öylece oturuyorum. Ancak Samaypur Badli metro istasyonundan bir e-çekçek çağırmaya çalıştığımda, sürücü yerleşim bölgesine gitmeyi reddetti ve sadece üniversiteye gidiş-dönüş yolculuk yapacağını, başka hiçbir yere gitmeyeceğini söyledi. Bir araba ya da e-bisiklet çağırmak için 15 dakika bekledikten sonra kocamdan beni almasını istedim.”

Hatta bazıları gürültü kirliliğinin gençlerin yaşamları üzerindeki etkisinden endişe ediyor. Mimar ve Harkesh Nagar sakini Dheeraj Chopra şöyle diyor: “IIIT-Delhi (Indraprastha Bilgi Teknolojileri Enstitüsü Delhi) kampüsüne ne zaman bir ünlü gelse, bu otomatik olarak sekiz ve 11 yaşındaki çocuklarım için para alacakları anlamına geliyor ve uykusuz bir gece geçirecekler. gece! Kampüs ile yaşadığımız yer arasında kilometrelerce mesafe olmasına rağmen yüksek sesli müzik gece geç saatlere kadar çalıyor ve evime kadar duyulabiliyor. Neyse ertesi gün de çocukların yeterince dinlenememesi ve okula gitmek için zamanında uyanmamaları nedeniyle berbat oluyor… Böyle kolejlerde akşam 20.00'den sonra bu kadar yüksek sesle müzik çalınmasına izin verilmemeli. Kurallara uyan var mı?”