Yüksek Mahkeme, Manish Sisodia’nın kefalet talebini 4 Ekim’de dinleyecek | Dünya

Cuma günü Yüksek Mahkeme, eski Delhi başbakan yardımcısı Manish Sisodia’nın kefalet duruşmasını, her iki tarafın avukatlarının ortak başvuruda bulunmasının ardından 4 Ekim’e erteledi. Sisodia, Delhi’nin iddia edilen tüketim politikasıyla bağlantılı olarak kara para aklama soruşturmasıyla karşı karşıya.

Eski Delhi başbakan yardımcısı ve AAP lideri Manish Sisodia, 19 Temmuz’da Delhi özel tüketim politikası davasıyla bağlantılı olarak Rouse Bulvarı Mahkemesinde. (PTI dosya fotoğrafı)

Yargıçlar Sanjiv Khanna ve SVN Bhati, Sisodia’nın avukatı ve kıdemli avukatı Abhishek Manu Singhvi ve İcra Müdürlüğü (ED) adına Ek Başsavcı (ASG) SV Raju tarafından yapılan ortak başvuruyu onayladı.

Singhvi mahkemeye, Sisodia’nın karısının ciddi sağlık durumu nedeniyle geçici kefalet talebinde bulunması nedeniyle meselenin acil olduğunu söyledi. Ayrıca, Delhi’nin tüketim politikasındaki iddia edilen tutarsızlıklarla ilgili olarak ED ve Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) tarafından incelenen çeşitli bekleyen davalarda da düzenli kefalet talebinde bulundu.

Konuyu erteledikten sonra Singhvi, yüksek mahkemeye, davanın her listelenmesinde gazetelerde söz konusu davayla ilgili bir makalenin yayınlanacağını söyledi. Banka şu cevabı verdi: “Gazeteyi okumadık. Bu bizi rahatsız etmiyor. Buna alışmamız lazım.” Singhvi, haberlerin sırasını ve davanın mahkemeye taşındığı tarihleri gösteren bir tablo oluşturacağını söyledi.

ED ve CBI, Sisodia’nın kefalet başvurusuna yanıtlarını zaten sundular ve suçun işleyiş şeklini ve sanığın, Sisodia’nın vergiden sorumlu bakan olduğu dönemde özel tüketim politikasında yaptığı değişikliklerden nasıl yararlandığını gösteren diyagramlar sunarak başvurusuna karşı çıktılar. suç özel tüketim portföyü.

Singhvi, “Bu, merkezi hükümetin şimdiye kadar mahkemeye sunduğu en renkli tablo” dedi ve müvekkilinin, konuyla ilgili herhangi bir suç gelirine ilişkin delilleri reddeden bir yanıtla çizelgelere başvurduğunu da sözlerine ekledi.

Sisodia, Delhi Yüksek Mahkemesi’nin sırasıyla Acil Servis ve CBI davalarında kefaletle serbest bırakılmasını reddeden 4 Temmuz ve 30 Mayıs tarihli iki ayrı kararına karşı Yüksek Mahkeme’ye başvurmuştu. Ayrıca 2000 yılından bu yana tedavi gördüğü otoimmün hastalığı olan eşinin uzun süredir devam eden hastalığı nedeniyle de şartlı tahliye talebinde bulunmuştu.

Kıdemli Aam Aadmi Partisi (AAP) lideri, avukat Vivek Jain aracılığıyla sunduğu dilekçede, karısının giderek görme kaybı, yürüme yeteneğinde bozukluk ve bağırsak hareketlerinde azalma yaşadığı için durumunun kötüleştiğini öne süren 29 Temmuz tarihli en son tıbbi raporları sunmuştu. . Ailede kendisine bakacak kimse olmadığından Sisodia, mahkemeden kendisini insani gerekçelerle en az iki hafta kefaletle serbest bırakmasını talep etti.

Yüksek Mahkeme geçen ay, eşinin durumunun stabil olduğunu belirterek geçici kefalet kararının bekleyebileceğini belirtmişti. Mahkeme öncelikle ayrıntılı bir duruşma gerektiren olağan kefalet başvurusunu dinlemeyi kabul etti. Bu nedenle konu 4 Ekim’e ertelendi.

CBI, Delhi’nin 2021-22 tüketim vergisi politikasının formülasyonu ve uygulanmasındaki usulsüzlük iddiaları nedeniyle Hindistan Ceza Kanunu’nun 120B Bölümü (suç komplosu) kapsamında Ağustos 2022’de kayıtlı bir FIR’a dayanarak Sisodia’yı 26 Şubat’ta tutuklamıştı. Sisodia kapsamında, o zamanki özel tüketim politikası Kasım 2021’de uygulamaya konuldu.

Dilekçesinde Sisodia, CBI’nin zaten suçlama belgesini sunduğunu ve kendisine yöneltilen suçlamaların yedi yıldan az hapis cezasıyla cezalandırılabileceğini, diğer sanıkların ise zaten kefaletle serbest bırakıldığını iddia etti. ED davasında, eski Delhi CM yardımcısı, şu ana kadar yürütülen soruşturmalarda kendisine herhangi bir suç geliri izinin sürülmediğini ve kendisini iddia edilen kara para aklamayla ilişkilendirebilecek delil bulunmadığı takdirde kefaletle serbest bırakılma hakkına sahip olduğunu söyledi.

Nisan ayında, mahkeme, soruşturma kurumları tarafından toplanan delillere dayanarak Sisodia’nın yaklaşık 100.000 avro tutarındaki suç geliriyle bağlantılı olduğu sonucuna vardığı için kefaleti reddetti. ₹‘Güney Lobisi’ tarafından, Aam Aadmi Partisi’nin (AAP) iletişimden sorumlu olan, suç ortağı Vijay Nair’e 100 crore rüşvet ödendi.